Носителят на Купата на Краля Барселона се сбогува с надпреварата в осминафиналите. Каталунският гранд отстъпи с 2:3 като гост на Атлетик (Билбао), като срещата на “Сан Мамес” бе изключително оспорвана и драматична, но за нещастие на гостите и радост на домакините, приключи с триумф на баските.

Двубоят бе повторение на миналогодишния финал в надпреварата, който бе и последен мач за Лионел Меси с екипа на родния му отбор. Последният случай, в който тези два отбора играха продължения в този турнир, датира от 1942 година.

Икер Муниаин вдигна феновете на крака още във втората минута, когато изведе Атлетик напред буквално с първото положение в мача. Той получи чудесен пас от крилото от Нико Уилямс и майсторски прати топката в мрежата.

Най-новото попълнение на Барса Феран Торес отбеляза дебютния си гол за клуба в 20-ата минута, когато с шут по диагонала направи 1:1. Преди Феран да отбележи, съотборниците му разиграха топката с общо 22 подавания - най-дългата атака, завършваща с гол за Барса през сезона досега.

Това обаче бе и една от малкото добри възможности за гостите пред противниковата врата, защото в остатъка от първата част баските категорично бяха по-активни от именития си съперник и на няколко пъти се разминаха с това да отбележат за втори път в мрежата на Марк-Андре тер Щеген. Комбинациите между Уилямс и Муниаин бяха трудни за разгадаване от защитата на каталунския тим, като именно това дуо бе в основата на всичко опасно за “лъвовете”.

Уилямс продължи да тормози противника и след почивката, като вече получаваше помощ и от брат си Иняки, който се появи като резерва и след малко повече от час игра пропусна добра възможност именно след центриране на Нико, но ударът му мина над вратата.

Шансовете за Барселона се брояха на пръстите на едната ръка, а пет минути преди края центриране на Иняки удари напречната греда. В 86-ата минута Иниго Мартинес най-сетне вкара втория гол за Атлетик, макар и с отиграване, което подобава на позицията му в центъра на защитата - с бутоните за 2:1. Алекс Беренгер добави и трето попадение минута преди края, но то бе отменено заради засада.

За да бъде драмата пълна, Барселона изравни в последните секунди. Дани Алвеш свали атрактивно топката към Педри след опит за задна ножица, а младата надежда смълча хилядите на “Сан Мамес” за 2:2 и прати мача в продължения.

Атлетик продължи все така уверено, а в началото на първото продължение двата тима си размениха по една опасност, след което се стигна до 103-ата минута, когато Жорди Алба игра с ръка в наказателното поле. След намеса на ВАР се стигна до дузпа, от която Муниаин донесе успеха на своя тим - 3:2.

Двата гола на Муниаин го превърнаха в първият играч на Билбао, вкарал на два пъти срещу Барса от Ариц Адурис насам. Нападателят заби хеттрик срещу “блаугранас” през 2015 година.