Белгия постигна страхотен обрат и победи с 3:2 Япония в изключително драматична среща от осминафиналите на Мондиала.

"Червените дяволи", които бяха категоричен фаворит преди двубоя изоставаха с 0:2 до 69-та минута, но успяха да постигнат фантастичен обрат и да победят с гол в последните секунди на Насер Шадли.

Японските "самураи" се бориха храбро през цялата среща, но наивна грешка в последните секунди ги изхвърли от турнира.

Успехът праща белгийците на четвъртфинал, където ги очаква отборът на Бразилия.

Снимка: Getty images

Япония започна по-активно срещата, а първият удар бе по посока на Тибо Куртоа. Отправи го Шинджи Кагава, който стреля от границата на наказателното поле, но топката премина встрани.

След 15 минути игра Белгия постепенно започна да владее по-често топката и да засилва натиска си.

Първо удар на Витсел рикошира в крак на бранител и излезе в корнер. Малко след това Лукаку получи в наказателното поле, където гардира добре и се обърна, но и неговият изстрел бе блокиран.

Снимка: Getty images/Guliver photos

В 21-вата минута Лукаку отново получи шанса да стреля. Този път от границата на наказателното поле, но Нагатомо се намеси добре и подложи крак.

Натискът на белгийците се увеличаваше. Кавашима изби шут на Азар, а малко след това Компани засече на далечната греда центриране на Де Бройне и опита с едно докосване да върне успоредно на голлинията, но там нямаше кой да прати топката в опразнената врата.

В 32-та минута японците организираха добра атака. Кагава проби отляво, върна към свой съотборник, който центрира в наказателното поле, където Нагатомо засече с глава, но прати топката право в ръцете на Куртоа.

Минута преди края на полувремето Япония стигна до най-добрата си възможност. Центриране на Нагатомо стигна до Осако, който протегна крак и леко докосна топката, която Куртоа не успя да улови, позволявайки да мине през ръцете му. Изстрелът обаче бе слаб и стражът имаше време да поправи грешката си пред голлинията.

Втората част започна ударно за азиатците, като седем минути след началото й, вече водеха с два гола.

В 48-та минута Харагучи бе изведен зад отбраната, а Ян Вертонген не се намеси по най-добрия начин. Това позволи на японския играч да стреля в далечния ъгъл на Куртоа и да открие резултата.

Снимка: Getty images/Guliver Photos

Белгия можеше да изравни в ответната атака, но Еден Азар уцели страничната греда на Кавашима.

В 52-та минута Кагава свали към Такаши Инуи, който със страхотен удар покачи на 2:0 и прати белгийците в нокдаун.

"Червените дяволи" натиснаха своя съперник в търсене на гол. Чуесна възможност се откри пред Ромелу Лукаку в 63-та минута, но нападателят на "Манчестър Юнайтед" стреля покрай вратата от чиста позиция с глава.

Няколко минути по-късно Лукаку получи пас от Мюние в малкото наказателно поле, но Мая Йошида скочи пред топката и успя да блокира удара.

Японските бранители не се справиха с изчистването на последвалия корнер и платиха скъпо.

Ян Вертонген опита да подаде топката с глава към свой съотборник, но тя полетя към вратата и прехвърли изненадания Ейджи Кавашима.

Щастливият гол вдъхнови белгийците, които започнаха да атакуват още по-напористо. Удар на Де Бройне бе блокиран, а след последвалия корнер топката отново не бе изчистена далеч от вратата.

Тя стигна до Еден Азар, който центрира и високият Фелайни се извиси и изравни.

Пет минути преди края на мача японският вратар Ейджи Кавашима направи две страхотни спасявания.

Той отрази удар на Насер Шадли, след което топката бе пратена отново в наказателното, Ромелу Лукаку стреля опасно с глава, но опитният Кавашима атрактивно спаси.

Атаките не спираха, а в 90-та минута и Тибо Куртоа трябваше да демонстрира рефлекса си, спасявайки удар на "самураите". В даденото от съдията продължение Кейсуке Хонда пробва удар от над 30 метра, но Куртоа отново се намеси.

След последвалия корнер той улови токата и даде началото на светкавична контраатака. Тома Мюние подаде в наказателното поле, Лукаку пропусна топката, която стигна до Насер Шадли и той вкара за 3:2, пращайки Белгия на четвъртфинал.