"Атлетико" грабна трофея в Лига Европа след лекция по футбол на финала срещу "Марсилия" и 3:0. Мачът в Лион бе неравностоен, а испанците триумфираха за трети път в турнира в последните 8 години.

Антоан Гризман вкара два гола (21 и 49 минута) с майсторски завършващи удари, венец на атаки - уроци по ефективност.

Топката бе отнемана след грешки при изнасянето на "Марсилия", а Гризман не остави шанс на Стив Манданда с хирургическите си удари, без да търси сила. В 89-ата минута капитанът Габи довърши с нокаутиращ удар французите. Съвсем закономерен резултат.

Първият гол на Гризман. Снимка: Getty Images

Героят на финала Гризман е роден на 61 километра от Лион, в града Макон, но никога не е играл за клуб от родината си. Френската звезда дори е бил фен на "Марсилия" като дете, но в тази вечер нямаше милост.

Както и целият отбор на "Атлетико". Тактически този тим е близо до съвършенството, като не остави съперника да диша.

"Марсилия" изпусна единственото си чисто положение след само 3 минути и 45 секунди игра, когато Валер Жермен бе изведен сам срещу Ян Облак, но стреля над вратата.

Следващата опасност за вратаря на "Атлетико" дойде чак в 81-вата минута, когато резервата Костас Митроглу уцели греда с глава, но това бе по-скоро проблясък и изключение в иначе перфектното представяне на отбраната на испанците.

Гризман с второто си попадение. Снимка: Getty Images

Техният предводител Диего Симеоне бе наказан и не води отбора от тъчлинията, а крачеше като лъв в клетка на терасата на една от ложите на стадиона в Лион. Но планът му работеше безотказно на терена.

Тимът на колегата му Руди Гарсия, изиграл отличен сезон не само в този турнир, бе затруднен допълнително от травмата на капитана Димитри Пайе в 32-рата минута. Плеймейкърът и душа на състава напусна, облян в сълзи, а проблемът в лявото бедро може да го извади и от състава на Франция за Мондиал 2018.

Сълзите на Пайе при смяната. Снимка: Getty Images

"Атлетико" обаче няма да мисли за такива неща тази нощ, като на площад "Нептуно" в Мадрид започва фиеста. Там се празнуват триумфите на "дюшекчиите", а откакто преди 7 години в този клуб дойде треньорът Симеоне, те са традиция.

"Атлетико" игра четвърти европейски финал за този период, като спечели за втори път трофея в Лига Европа (загуби два пъти мача за купата в Шампионската лига), а има и титла на Испания.

Ерата на Ел Чоло, както е наричан специалистът, със сигурност е златна.