Байерн е на 11-ия си финал в турнира на шампионите, след като не даде никакви шансове на един смел отбор на Лион в полуфинала - 3:0.

Резултатът е твърде сурова присъда за френския тим, който опита всичко да окаже съпротива на машината в червено, която очевидно е съставът в най-добра форма в Европа след рестарта на сезона.

Първите минути бяха неочаквани - Лион доминираше и изпусна поне три чисти ситуации, а Мемфис Депай удари греда от няколко метра в 17-ата минута. Златна възможност, която не бива да се пропуска срещу Байерн.

В тези моменти баварците не изглеждаха като отбора, който преди няколко дни се подигра на Барселона с 8:2 в четвъртфинален мач за историята. Френският тим пък си повярва, че след Ювентус и Манчестър Сити, може да прати зад борда още един противник от "тежка категория".

За да биеш Байерн обаче не просто трябва да играеш смело, атакуващо и добре - това Лион опита. Трябва и да вкарваш, да си ефективен.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Серж Гнабри показа нагледно това - 90 секунди след пропуска на Депай той вкара страхотен гол с удар извън наказателното поле от позиция, далеч по-трудна от тази на звездата на съперника.

И нататък връщане назад нямаше.

Изведнъж всичко в машината заработи, Байерн се успокои и заигра така, както вероятно Лион се е страхувал, че ще изглежда от първата минута.

Въпреки това френският тим на Руди Гарсия нито за миг не се предаде, стъпи здраво в битка и продължи да търси шанса си.

Гнабри вкара отново преди почивката, след като Роберт Левандовски не успя отблизо, а топката отскочи към крилото. При 2:0 финалът вече бе на ръка разстояние.

Второто полувреме бе още един рецитал по ефективен футбол, почти изчистен от грешки, рискове и тотално "изкарващ въздуха" на противника, когато Байерн решеше да пресира.

Лион имаше още 3-4 чудесни ситуации, които не реализира. При 0:2, една от тях можеше да даде някаква надежда... Но нямаше такава. Байерн държеше козовете и затвори мача като класика с гол на Левандовски в 88-ата минута - негов 15-и за сезона в турнира!

3:0. Със същия резултат денонощие по-рано ПСЖ стигна до финала срещу РБ Лайпциг, за да няма нито изцяло френски, нито изцяло германски сблъсък за трофея. Той ще е Байерн - Пари Сен Жермен, в неделя от 22 часа в Лисабон.

За баварците това е 11-и сблъсък за най-важната купа в европейския футбол, имат пет спечелени и пет загубени финали. Последният бе преди 7 години - успех с 2:1 над Борусия (Дортмунд).

ПСЖ за първи път стига до мача за купата на шампионите.

Преди 44 години Байерн вече игра финал с французи - Сент Етиен, които победи с 1:0 и взе трофея.

Сега парижани, подсилени с двамата най-скъпи футболисти в света, ще опитат да променят историята и да влязат в семейството на клубовете, печелили Купата с големите уши.