Ливърпул победи Байерн с 3:1 в Мюхен в среща-реванш от Шампионската лига и със същия общ резултат се класира за четвъртфиналите.

Мърсисайдци изиграха перфектен мач и надиграха големия съперник по почти всички показатели. Байерн бе неузнаваемо безидеен, страхлив и неефективен. Срещна отбор на Юрген Клоп, който не спря да атакува и дори вкара всичките четири гола. Точни за мърсисайдци бяха Садио Мане на два пъти и Върджил Ван Дайк, а на другата врата Жоел Матип си вкара автогол.

Англичаните пресираха своя съперник подобно на пъ рвия мач и не му оставиха шанс "да диша". Рядко шампионът на Германия бива нараняван толкова жестоко в своя дом. Резултатът означава, че три английски отбора отстраняват три германски още в осминафиналите. Въпросите ще са за Нико Ковач, който допуска не първо разочарование през този сезон. За първи път от 2009 г. ще има четири отбора от Острова в четвъртфиналите.

А Байерн след четири поредни победи над английски съперници на "Алианц Арена" в елиминациите на турнира, се сбогува рано-рано с него. За последно баварците отпаднаха толкова рано преди осем години, когато бяха отстранени от Интер на същата фаза. Ливърпул за втора поредна година мечтае за нещо голямо след загубения финал от Реал в миналото издание.

Срещата в Мюнхен започна предпазливо като тази в Ливърпул. В 11-та минута Байерн поиска дузпа за падане на Робърт Левандовски след контакт с Ван Дайк. Полякът падна твърде лесно и сякаш нямаше основание.

Секунди по-късно Джордан Хендерсън напусна терена принудително заради контузия и бе заменен от Фабиньо. Първият по-сериозен удар бе отправен от Фирмино в 25-та минута. Докара го до сила, но не и до точност и нямаше проблеми за Нойер.

Точно немският страж обаче подари аванс за съперника секунди по-късно. Мане получи топката в наказателното поле, а Нойер по неизвестна никому причина излезе да му отнема топката и остави вратата си празна. Сенегалецът се възползва от подаръка и вкара с лекота - 1:0. Той обаче си спечели тази възможност след изумително първо докосване, с което си спря топката и изненада вратаря.

Снимка: AP/БТА

В 35-та минута Нойер частично се реабилитира със спасяване от малък ъгъл след удар на Робъртсън.

Байерн обаче изравни в 39-та минута при първата си по-добра възможност. Серж Гнабри бе изведен на десния фланг и центрира остро, а Жоел Матип посегна и прати топката към собствената си врата.

В началото на втората част Нойер трябваше да спасява удар на Салах от добра позиция, който се оказа в обсега му. Въпреки че Байерн трябваше да търси задължителен гол, Ливърпул доминираше териториално и по-често бе в наказателното поле на съперника.

И в 69-та минута Ливърпул удари за втори път след статично положение. Върджил Ван Дайк надскочи Матс Хумелс и прати топката в десния ъгъл на Нойер - 2:1 и вече баварците бяха в нокдаун.

При една контраатака на Ливърпул в 75-та минута Салах проби между защитници и вместо да стреля победоносно, не успя да уцели топката. Байерн беше неузнаваем в тези минути.

В 85-та минута гостите логично стигнаха до трети гол и втори за Садио Мане след перфектно центриране на Салах.

"Алианц Арена" бе смълчан. Ливърпул е сред най-добрите осем в Европа отново.