Суперкупата на Испания ще отиде или в ръцете на Барселона, или на Атлетик Билбао.

Във втория полуфинален сблъсък баските победиха Реал Мадрид с 2:1 в Малага и се класираха за големия финал срещу каталунците, които ден по-рано се справиха с Реал Сосиедад след дузпи.

Билбао заслужи успеха с много силно първо полувреме, в което вкара две попадения и смела игра, с която неутрализира силните страни в отбора на Зинедин Зидан. "Кралете" удариха две греди през втората част и стигнаха до попадение, но нямаха късмета да изравнят.

Така на 17 януари в Севиля ще има повторение на финала за Суперкупата през 2015-а, когато баските победиха Барса с общ резултат 5:1. Това остава и последният им трофей.

Първият по-сериозен удар в мача бе дело на Еден Азар в 10-ата минута, но изстрелът по земя бе париран от Унай Симон, който прати топката в корнер.

Билбао обаче поведе от нищото в 18-ата минута. Лукас Васкес изгуби топката от Дани Гарсия, който с извеждащ пас намери Луис Гарсия и ветеранът не пропусна да вкара сам срещу вратаря за 1:0.

В следващите минути Реал потърси изравняването, но Тони Кроос и Марко Асенсио отправиха неточни удари.

В 37-ата минута Билбао заслужено поведе с 2:0, след като вдигна оборотите. Лукас Васкес отново бе виновника за "кралете" като фаулира свой съперник в наказателното поле. Раул Гарсия изпълни дузпата и хладнокръвно вкара втория си гол.

Билбао започна агресивно и второто полувреме. В 54-ата минута Икер Муниаин направи голям пропуск, стреляйки в страни с глава напълно непокрит в наказателното поле. Реал отвърна с нов удар на Асенсио, който мина на сантиметри над гредата.

В 62-ата минута баските имаха късмет, тъй като страничната греда ги спаси след пореден удар на Асенсио. Атаката на "белия балет" беше много класна, но и тя не завърши с гол. В 69-ата минута ситуацията се повтори. Отново Асенсио стреля и отново гредата му попречи, този път горната.

В 73-ата минута Реал вкара топката във вратата, но голът първоначално бе отменен заради засада, след като Каземиро отклони с глава към Бензема и последният вкара отблизо. Ситуацията бе разгледана с ВАР и голът бе признат - 1:2.

10 минути преди края Билбао имаше златен шанс да убие мача. Вия Либре бе изведен сам срещу вратаря и реши да го прехвърля, но Куртоа е достатъчно опитен и разгада замисъла.

В 82-ата минута нов гол на Бензема беше отменен. Той получи от Винисиус, финтира защитник и прати силно топката във вратата, но този път съмнение нямаше, нападателят е в засада.