Боксинг дей - футболната магия на Англия, която времето не докосва
Защо 26 декември е най-необикновеният ден за играта в цялата година
Празничните дни са въпрос на лично усещане и възприемане у всеки. Асоциираме ги с шумен купон или домашен уют и спокойствие, с подаръците под елхата или 233-ото гледане на поне части от "Сам вкъщи", червено-белите шапки и подрънкването на звънчета. Да не отваряме дума за трапезите.
Но за Англия, а оттам и за света, 26 декември е денят, известен като Боксинг дей. Традицията с подаръците (слагали ги в кутии и ги оставяли пред вратите - от това идва boxing), които се отварят сутринта след Коледа. Това не е просто традиция за подаръци. Това е най-лудият и необикновен футболен ден в годината.
Боксинг дей е задължителен за кръг от първенствата на всяка британска лига вече 62 години. През 1957-ма британският футбол спря мачовете на 25-и, които са били традиционни от края на 19-и век. Все пак - дори и играчите имат нужда да изкарат Коледа у дома при семействата си. Кръгът отива на 26-ти декември и е закон.
Докато четете тези редове, из железопътните възли на Великобритания тълпи от хиляди фенове търсят място във влака за някъде, за да подкрепят любимия отбор.
Днес само в Англия има 45 професионални мача и още около 145 непрофесионални на тимовете от дивизиите извън четирите лиги. Девет са двубоите от Висшата лига. В Уелс, Шотландия, Северна Ирландия - всеки играе. Общо над 600 отбора днес ще са на терена, някои напълно аматьорски, но в организирани дивизии с точки и немалко публика.
Това е Боксинг дей.
Всъщност, стартът е със самото начало на играта. На 26 декември 1860 г. се играе първият или поне първият известен официален мач между два клуба - Шефийлд и Халъм. Двата отбора са съседи - това си е истинско дерби, а двубоят е спечелен с 2:0 от Шефийлд - най-старият футболен клуб в света, който носи и простото прозвище Клубът.
Дълги години традицията е все така романтична. Между 1960-а и 1984 г. програмата бе правена така, че на 26 и 28 декември да има огледален кръг. Тоест - който ти гостува на Боксинг дей, ти е домакин 48 часа по-късно! Разбира се, с годините телевизиите и тяхното нарастващо влияние вече не позволяват такова нещо.
Магията на футбола около Коледа, а в Англия опитват да поберат три редовни кръга в пространството между 26-и декември и 2 януари, е в непредвидимостта, в пътуванията и споделянето на празничния дух на любимото място за всеки британец, освен дома му - стадионите.
Най-великият кръг на Боксинг дей е несъмнено този, който се изиграва през 1963 г. Това е най-резултатният ден в цялата история на елитната дивизия в английския футбол с 66 гола в 10 мача.
В онзи декемврийски следобед Челси бие Блекпул с 5:1 навън. Един от голмайсторите за гостите е Тери Венейбълс, когото познаваме от по-късните му години на мениджър на Барселона, Тотнъм и Англия.
Бърнли громи Манчестър Юнайтед с 6:1 у дома, което се приема за сензация. 18-годишният Уил Морган, който е на проби (!), прави невероятен мач и развинтва гостите.
Бъдещите шампиони от Ливърпул вкарват 6 на Стоук (6:1), като Роджър Хънт бележи четири пъти. Уест Бромич и Тотнъм правят 4:4, Блекбърн направо унижава Уест Хем с 8:2 на неговия стадион. Но най-голямото шоу остава за Фулъм, който бие с 10:1 Ипсуич.
"Бяха велики времена - спомня си легендарният нападател на Фулъм Алън Мълъри. - През 1963-а валя обилен сняг, събрахме се в 8 ч сутринта на стадиона и чистихме, редом с председателя на клуба, мениджъра, служителите и няколко запалянковци от околните къщи до стадиона. В 15 ч теренът бе годен за игра, а трибуните - пълни. Бихме с 10:1 и вечерта го отпразнувахме по домовете със семействата. На 28 декември рано сутринта тръгнахме от гара Падингтън за гостуването, като във влака мениджърът отвори две бутилки вино - ей така, да се почерпим за Коледа. Едва ли е изненада, че паднахме..."
Да, Ипсуич си отмъщава - 4:2 на свой терен два дни по-късно. Юнайтед направо си го изкарва на Бърнли и бие с 5:1, почти изравнявайки позорния резултат от Боксинг дей.
Само два отбора печелят отново - Ливърпул и Челси.
Ето такива емоции носи през годините празничната футболна програма.
26 декември е неработен ден в Англия, разбира се, но чак до края на 50-те мачовете всъщност са били на самия 25-и. Традиция - празнуваш Коледа на стадиона, отвън има греяно вино и чайове, пай и сладки. Има и велики случки, описани в аналите на английския футболен летопис.
През 1888 година Евертън играе два мача на Коледа и още един на Боксинг Дей. Всеки един от тези двубои се играе на домакинския по това време стадион на "карамелите" - "Анфилд". Сутринта в коледния ден Евертън играе с Блекбърн Парк Роуд за Купата на Ланкашър и печели с 3:2.
След обяд е ред на традиционната ежегодна приятелска среща с ирландския Ълстър. Евертън бие с 3:0, а вратарят Чарлз Джолифи реализира третото попадение и хвърля в екстаз намиращите се на стадиона 2000 зрители, което е сериозна посещаемост за това време. На следващия ден е мачът с Буутъл, който не е толкова впечатляващ, тъй като се играе под падаща градушка и завършва при нулево равенство.
Първият двубой за първенство от английския елит, игран на Коледа, е между Престън и Астън Вила през 1889 година. "Непобедимите" от Престън са актуалният шампион, но "виланите" са спечелили предишната среща между двата отбора. Интересът е огромен. 9000 души отлагат празничната си вечеря с няколко часа и са на стадиона. Оспорваният мач завършва 3:2 за Престън, който в края на сезона защитава титлата си.
Да се играе футбол на религиозен празник невинаги е било лесна работа. Някои футболисти отказват да играят на Коледа. Никой не може да им възрази, тъй като според правилника на Футболната асоциация участието в тези срещи е напълно доброволно до времената на пълния професионализъм.
До 1925 година целият отбор на Арсенал няма право да играе на Коледа на собствения си стадион. "Хайбъри" е изграден върху земя, която е притежание на църковен колеж и в договора за наем е упоменато, че "артилеристите" не могат да ритат върху него на светли празични дни. През 1925 година Арснал откупува земята и още през същата година на Коледа от 11:15 часа приема Нотс Каунти пред 33 500 зрители.
Магически случки... Но и куриозни.
Нападателят на Клептън Ориен (старото име на Лейтън Ориент) Тед Крофърд признава, че през 1931 г. целият отбор се е явил пиян за коледния мач с Борнемут. Треньорът им подарил бъчва с бира по случай празника. Крофърд не може да върви в права линия и се строполява пиян на терена. Тимът му губи с с 1:2. На следващия ден съотборниците му се реваншират и печелят с 1:0 ответния мач.
Дори Втората световна война не спира традицията. На 25 декември 1940 година Норич приема Брайтън, който обаче идва само с петима футболисти. "Чайките" успяват да съберат група от 11 играчи благодарение на няколко доброволци от трибуните. "Канарчетата" печелят с 18:0.
Точно 40 мача от Военновременната лига се играят в коледния ден на 1940 година, а в тях падат общо 210 гола. Саутенд бие Клептън Ориент с 9:3, Борнемут се налага над Бристъл Сити със 7:1, Мансфилд записва успех със 7:2 над Сток Сити, а Бери и Халифакс правят зрелищно 5:5. Някои отбори играят по два мача в този ден. Лестър губи с 2:5 като гост на Нортхемптън през сутринта, а след обяд взима реванш със 7:2 срещу същия съперник.
Всичко е в името на коледното забавление на хората с любимата им игра.
В наши дни не много се е променило, освен транспортът, който е много по-бърз и надежден.
Днес в 14,30 ч Висшата лига предлага Тотнъм - Брайтън, в 17 ч има още куп мачове, като Борнемут Арсенал и Челси - Саутхемптън са телевизионни у нас.
После Манчестър Юнайтед приема Нюкасъл (19,30), а десертът - по някаква прищявка на съдбата с мач между първия срещу втория в класирането към момента, точно на Боксинг дей, е Лестър - Ливърпул от 22 ч.
Пет поредни мача (Диема спорт и Диема спорт 2) в името на шоуто, ако обичате футбола, имате мързелив ден у дома след Коледа и не ви писне.
Англия почита традицията, а светът се забавлява на този ден с лудите футболни емоции в нея.