Борусия Дортмунд написа приказна страница в историята си, като елиминира Атлетико Мадрид в изумителна вечер и реванш от четвъртфиналите, който ще се помни дълго.

Германският отбор отнякъде намери сили "два пъти да отстрани" съперника си само в рамките на едни 90 минути - 4:2 (5:4 общ резултат). Беше епично, а след подвига на играчите в жълто и черно, те мечтаят за нова поява на финала, който е на "Уембли" в Лондон.

Точно там преди 11 години Борусия игра за трофея срещу Байерн, но загуби с 1:2.

ВИЖТЕ РЕПОРТАЖА>>>

След 1:2 в Мадрид, реваншът започна с разменени добри ситуации, а Атлетико очевидно потърси убиване на темпото след 10-ата минута. Майстори на този тип игра, футболистите на Диего Симеоне мислеха, че ще вкарат срещата в русло, което да притъпи ентисуиазма на играчи и публика в този врящ вулкан, който тази вечер бе стадионът в Дортмунд.

Но в 34-ата минута планът отиде в кошчето за боклук, след като Юлиан Бранд стреля остро по диагонала и изненада обичайно стабилния вратар Ян Облак - 1:0. И още, докато гостите се чудеха как пуснаха този гол, те вече изоставаха в общия резултат с 2:3.

Само пет минути по-късно левият бранител Ян Матсен стреля също толкова оптимистично от подобен ъгъл, пак отляво, а топката отново по идентичен начин влезе покрай Облак - 2:0.

Първото полувреме завърши в хаос, в който гостите се опитваха да овладеят по някакъв начин вълните в жълто и черно, които ги заливаха.

Втората част обаче промени коренно картината.

Най-опитният в Дортмунд Матс Хумелс си вкара безумен автогол, след като Ермосо свали топката с глава, а германският бранител сложи крак, без да има особена опасност. И топката влетя в мрежата - 2:1. Общо 3:3.

Резервата на гостите Анхел Корея изпусна златен шанс за 2:2, но се поправи в 64-ата минута, за да изравни, а с това да даде и аванс на своите от 4:3 в общия резултат.

И тук вече контролът бе изцяло в тима на Симеоне... наглед.

Но Никлас Фюлкруг заби класически с глава в 71-вата минута, за да изравни в общия баланс, а само три минути по-късно Забицер вкара за 4:2. И пак - след грешка на Облак, който можеше да се намеси много по-добре при удара от извън наказателното поле.

Настана лудост на стадиона, напомняща онзи сезон, в който Дортмунд проби до финала в Шампионската лига през 2013-а. Тогава с подобен обрат бяха елиминирани испанците от Малага, а после и Реал Мадрид.

Финалът пак е на "Уембли" и този сезон... Но дотогава има още работа за вършене.

Съперник на полуфинала ще е ПСЖ, а мачовете са на 30 април и 7 май.

Снимка: AP/БТА