Ботев (Пловдив) победи Левски с 3:1 в дербито от петия кръг на Първа лига.

Така "канарчетата" поне временно оглавиха класирането в родния елит и също така задълбочиха кризата в редиците на един от най-големите си противници в исторически план - Левски.

"Сините" продължават да изпитват сериозни трудности от началото на сезона, като регистрират най-слабия си страт в 107-годишната история, с четири поражения и един успех от първите пет мача.

Днес успехът за Ботев дойде напълно заслужено, но трябва да отбележим, че той бе съпътстван от ключов момент в заключителните секунди на първата част, когато реферът отсъди дузпа за пловдивчани, а освен това показа и червен картон на "син" играч.

Поредна некоординирана изява в отбраната на гостите позволи на Конате да се измъкне, а Патрик-Габриел Галчев го задържа и Ивайло Стоянов посочи бялата точка.

Ситуацията трябваше да бъде прегледана с ВАР, защото имаше сериозно съмение, че нарушението е извън накзателното поле. По-скоро то бе на линията, което означава дузпа, но остава дискусията дали играчът на Левски трябваше да бъде изгонен.

Както знаем, в последните два сезона при отсъждане на дузпа, реферите не би трябвало да прилагат двойното наказание с директен червен картон, но Ивайло Стоянов го стори.

Тодор Неделев вкара от бялата точка, което бе негов първи гол от 23 август миналата година, а всичко това съвсем преобърна мача, особено през втората му част.

Ботев бе по-добър на терена през първото полувреме, но освен отменен гол за Баруан заради засада, друго интересно пред "синята" врата нямаше.

Левски от своя страна също имаше чист шанс, но централният бранител Христос Шелис не успя да вкара от около три метра пред вратата.

Но след дузпата и с човек по-малко за не особено убедителния Левски бе почти невъзможно да търси обрат, а и късметът обърна гръб на столичани.

В 65-ата минута Симеон Славчев по нелеп начин насочи топката в собствената си врата, с което до голяма степен реши всичко в мача.

Двубоят пък бе окончателно решен малко по-късно, когато Баруан се възползва от нов хаос в отбраната на Левски и покачи на 3:0.

Все пак малко облекчение за Левски бе, че в 80-ата минута Здравко Димитров си изработи дузпа, която Борислав Цонев превърна в почетно попадение за "сините".

Така в разгара на петия кръг, макар и доста мачове в последните седмици да бяха отложени, Ботев оглавява класирането с 10 точки, Левски има само 3 на 12-ото място.