Десет години по-късно, италианският гранд Интер отново е на европейски финал.

"Нерадзурите" разбиха Шахтьор (Донецк) с 5:0 на полуфиналите и намериха място във финалния двубой на Лига Европа.

Преди десетилетие Интер завърши своя требъл с триумф над Байерн в Шампионска лига, но сега ще се бори за трофея във втория по сила турнир на континента.

Той ще се проведе на 21 август в Кьолн, където съперник на италианския тим ще е Кралят на този турнир - Севиля. Именно андалусийците са най-успешният клуб в турнира с петте си титли, но точно след тях се нареждат четири клуба с по три трофея - единият от тях е Интер.

"Нерадзурите" триумфираха в надпреварата през 1991-а, 1994-а и 1998-а, като също така загубиха финала през 1997-а.

Тази вечер момчетата на Антонио Конте не оставиха никакво съмнение в превъзходството си, като с невероятна ефективност постигнаха разгромния успех.

Странно или не, Шахтьор бе отборът, който владееше топката в доста по-голям период от мача - 63%. Този факт обаче нямаше никакво значение, защото въпреки многоти си пасове, украинците създадоха само едно чисто положение.

То се откри пред бившия нападател на родния ЦСКА - Жуниор Мораеш, който не успя да го реализира.

От своя страна Интер заложи на доста по-директен стил, като всяка атака на италианския тим носеше опасност за вратата на ветерана Андрий Пятов.

Именно той помогна доста на съперника при първото попадение в 19-ата минута.

Вратарят подари топката на Николо Барела , който напредна по фланга и с чудесно центриране качи топката на главата на Лаутаро Мартинес, който отбеляза.

Снимка: Getty images/Gulliver photos

Последваха още няколко опасности за Интер, но нов гол до края на първата част не падна.

В началото на второто полувреме Шахтьор тръгна доста по-агресивно да търси изравняване, но това отново не водеше до никакви положения. Топката просто се разиграваше от единия до другия фланг, а това изобщо не притесняваше италианската отбрана.

Така дойде 64-ата минута, в която сякаш от нищото Интер стигна до втори гол. Отново с глава, но този път центрирането бе от корнер, а голмайсторът се казваше Данил Д'Амброзио.

В този момент украинците рухнаха, явно осъзнавайки, че мечтаният финал им се изплъзва, а с това започна "синьочерняит" рецитал.

В отбраната на Шахтьор настъпи пълен хаос, а Лаутаро Мартинес и Ромелу Лукаку набързо направиха резултата 4:0.

Пет минути преди края Ромелу Лукаку демонстрира страхотна скорост, развинти противников бранител и вкара за 5:0.

Така по абослщтно категоричен начин, италианският гранд Интер отново ще може да спори за европейски трофей.

Там обаче чака възможно най-тежкият съперник, щом говорим за Лига Европа - Севиля.