Палмейрас нанесе нов тежък удар на египетския футбол само два дни след драмата за Купата на Африка. Там националите на страната загубиха с дузпи от Сенегал финала, а сълзите още не са изсъхнали, когато дойде нов шамар.

Шампионът на континента Ал Ахли, който е най-големият гранд на Египет, падна от бразилския съперник с 0:2 на полуфинал за Световното клубно първенство и няма да има шанс да опита да спечели първи трофей за отбор от Африка.

Най-титулуваният клуб на планетата, както и най-популярен на своя континент, бе надигран категорично до 50-ата минута на двубоя в Абу Даби. С голове на Рафа Вега (39) и Дуду (50) Палмейрас поведе с 2:0, а след това Ал Ахли реши, че вече няма място за отстъпление.

И изведнъж започна да създава напрежение за съперниците. Успя да стигне до няколко опасности, както и до гол. Той обаче бе отменен заради засада в 71-вата минута.

Тя бе изключително тънка и за нея сигнализира новата технология, наричана "съдии-роботи" - софтуер, който разделя атакуващия играч от бранителя, за да докаже има ли засада в ситуациите. Нововъведението се използва за първи път на толкова сериозно ниво, като е вероятно от догодина да го има в повечето водещи първенства, а със сигурност - на Мондиал 2022.

Но нито това отчая египтяните, нито червеният картон на Айман Ашраф, дошъл след преглед на ВАР 10 минути преди края. В добавеното време с десет души Ал Ахли  не спря да натиска, уцели и греда...

Така Палмейрас прати зад борда египетския колос и е на финал на клубното Световно.

Там го чака победителят от другата полуфинална двойка - Челси срещу Ал Хилал (Саудитска Арабия), който е пълен със звезди и с треньор Леонардо Жардим, водил в Европа няколко големи клуба. Тази среща е в сряда от 18,30 часа.

Финалът е в събота от 15 часа в Абу Даби.