Манчестър Сити на 99% ще е шампион на Англия за сезон 2022/23 година.

Това стана ясно, след като преследвачът Арсенал допусна тежка домакинска загуба с 0:3 от Брайтън в 36-ия кръг на шампионата и вече е почти невъзможно да си върне на първото място.

Сити вече е изправен пред шампионски мачбол, като победа над Челси на "Етихад" в следващия кръг ще означава награждаване с титлата, но и две равенства в оставащите три мача също ще са достатъчни заради огромната голова разлика. Арсенал изостава с четири точки при два оставащи кръга, но Сити има да играе мач повече.

Успехът за Брайтън е ключов, но не и изненадващ. Тимът на Роберто де Дзерби продължава да изумява през този сезон, като се изкачи до шестото място с актив от 58 точки. Води с по една на Тотнъм и Астън ВИла, но и с цели два изиграни мача по-малко. Само чудо може да лиши "чайките" от дебют в европейските клубни турнири, като те дори имат математически, макар и малък шанс да изместят някой измежду Нюкасъл или Манчестър Юнайтед за място в Шампионска лига. Разликата с тях е осем точки.

Брайтън показа вдъхновение още в началото и Аарън Рамсдейл трябваше да се намесва след удар в горния десен ъгъл от Хулио Енсисо. Арсенал отвърна с марков далечен удар на Мартин Йодегор, който мина до гредата. После пък шут на Габриел Жезус от малък ъгъл бе спасен.

В 31-ата минута Леандро Тросард бе близо до това да вкара срещу бившия си отбор, като ударът му срещна напречната греда. До края на полувремето и Букайо Сака направи значим пропуск.

Брайтън дочака своя момент в 51-ата минута след последователна игра на Митома и Еступинян по левия фланг. Последва центриране на колумбиеца и удар на Енсисо от близка дистанция за 1:0.

Вторият гол падна в 86-ата минута след груба грешка на Леандро Тросар, чийто пас бе пресечен, а резервата Денис Ундав прехвърли технично Рамсдейл, за да реши мача.

В 96-ата минута резултатът стана 3:0 след гол на Первис Еступинян и триумфът за мениджъра Де Зерби беше пълен.