Дългоочакваната битка за топ 4 във Висшата лига що се отнася до последния кръг няма да се състои.

Арсенал завърши наравно 1:1 с Брайтън в 37-ия кръг в последния си домакински мач за сезона и остава пети или шести в генералното класиране, а Челси и Тотнъм ще играят в Шампионска лига догодина.

Единственият шанс на "артилеристите" е да спечелят Лига Европа, а това не е никак невъзможно след триумф с 3:1 над Валенсия в първия полуфинален сблъсък.

Що се отнася до мача с Брайтън - той бе изключително интересен и изпълнен с голови положения, макар че двата тима стигнаха до попадения от дузпи.

Още в деветата минута Пиер-Емерик Обамеянг откри за домакините след спорно отсъждане за нарушение на Али Раза Джаханбаш срещу Начо Монреал.

"Чайките" обаче стигнаха до изравняване след гол от дузпа на свой ред. Гранит Джака посегна срещу Глен Мъри в наказателното поле в 61-та минута и потърпевшият реализира от бялата точка.

След това мачът стана истинско шоу. Двата тима създадоха по няколко чисти положения, като най-изгодните бяха пред Обамеянг за домакините и Паскал Грос за гостите. Лаказет също пропусна златен шанс да отбележи.

Арсенал остава пети с 67 точки - на 3 зад Тотнъм, но с цели осем гола разлика, която едва ли ще бъде заличена в последния кръг. Брайтън вече се спаси и е 17-и с 36 точки.

Така единствените важни в мачове в последния кръг са тези, с които ще се реши къде отива титлата.