Черно море победи ЦСКА с 2:0 на "Тича" в среща от 21-ия кръг на Първа лига.

Това бе първи мач за двата отбора след подновяването на шампионата и официален дебют на Любослав Пенев начело на "армейците". Новият наставник обаче ще иска възможно най-бързо да забрави срещата, тъй като Черно море тотално надигра своя съперник.

Успехът е първи за "моряците" срещу ЦСКА от ноевмри 2013-а, когато отново във Варна триумфираха с 2:1.

ЦСКА не успя да се възползва от издънката на Лудогорец срещу Верея и нещо повече - разликата между двата отбора на се увеличава в този кръг и вече е седем точки.

И тази среща не се размина със съдийски гафове, като вторият гол дойде след грешно отсъждане на Стефан Апостолов за нарушение и засада, която не бе маркирана секунди по-късно. Съдийството този път обаче не може да е оправдание за "червените". Срещата бе белязана от осем показани жълти картона и един червен.

Първият гол за "моряците" дойде още в седмата минута, когато Мартин Минчев проби отляво и центрира, а топката бе отклонена от Николай Будуров. След това обаче се озова право на главата на Аристоте Ндонгала, който със силен удар вкара за 1:0.

Снимка: БТА

ЦСКА отвърна с безобидни удари на Робен Пинто и Едвин Джеси, а най-добрата ситуация се откри пред Али Соу в 35-та минута, когато нападателят стреля от воле, но последва чудесна намеса на Иван Дюлгеров.

Полувремето изобилстваше от нервни изблици и сблъсъци, което само показваше колко голям е залогът.

През второто "моряците" продължиха да играят много активно и владееха топката повече от съперника. Дори може да се каже, че се настаниха комфортно в неговата половина.

Това донесе до логичен втори гол в 62-та минута. Всичко тръгна от фаул за игра с ръка на Евандро, каквато нямаше. Топката бе пратена към Мирослав Енчев, който центрира и Ндонгала стреля с глава (от положение на засада), за да последва спасяване на Черниаускас. Първата добавка срещна гредата, но при втората Радослав Василев направи 2:0.

Чак след 70-та минута ЦСКА започна бавно да взима инициативата в двубоя, но рядко достигаше до добри пасове в наказателното поле на съперника. В 80-та минута Васил Панайотов игра с ръка и получи втори жълт картон, оставяйки домакините с човек по-малко.

ЦСКА натисна в последните минути, но немощта в атака продължаваше и вратата на домакините не бе застрашена с изключение на един неточен удар на Кристиян Малинов - последното действие в мача.

Успехът оставя Черно море на шестата позиция с актив от 34 точки - на една зад Ботев (Пловдив) и на четири пред Етър. ЦСКА е с 45 точки на втората позиция.