Лионел Меси облече официално екипа на ПСЖ и дебютира с първи минути за друг клубен отбор, освен Барселона.

Историческото събитие предизвика истерия на стадион "Огюст Делон" в Рейм, където 20 000 души бяха изпълнили трибуните за мача на техния тим с ПСЖ. Билетите на черния пазар стигнаха 6000 евро в деня на двубоя, когато треньорът на гостите Маурисио Почетино обяви, че Меси е в групата и ще запише минути.

На терена вилня друга звезда - Килиан Мбапе, който с два гола реши мача за 0:2. Френският нападател може и да бе най-добър в двубоя, но хората по трибуните чакаха друг, за да избухнат в най-бурните овации.

В началото на второто полувреме Почетино прати Меси да загрява в единия ъгъл край игрището, а наоколо бяха феновете на Реймс, не гостуващата агитка. Лео гледаше невярващо как го аплодират привържениците на противника, а дечица викаха и размахваха плакати за добре дошъл.

ВИЖТЕ В ГАЛЕРИЯТА КАК МИНА ДЕБЮТЪТ НА МЕСИ>>>

В 66-ата минута моментът настъпи.

Номер 30 се появи на терена на мястото на стария приятел Неймар, за да го видим за първи път във фланелката на различен от Барса клубен тим.

Стадионът аплодираше, а секторът на ПСЖ пееше името му. Меси изглеждаше леко стреснат от цялата истерия, а и от факта, че влиза в напълно непознатите води на един нов за него свят.

Той не направи кой знае какво на терена, дриблира 2-3 пъти през защитата, като в единия случай бе брутално задържан за яката на фланелката и свален на земята. Подаде елементарни за неговата класа пасове и заигра в ролята на плеймейкър в центъра на игрището.

Но всяко докосване на топката бе аплодирано от повечето зрители. Меси е част от френския футбол и за хората в Реймс очевидно това бе достатъчно, за да се насладят на историческия миг, разиграващ се пред очите им.

Дори съотборниците му изглеждаха притеснени от появата на Лео на терена, като камерите уловиха някои от тях, видимо загубили фокус от мача и гледащи само към човека с номер 30. А след края играчите на домакините наобиколиха Меси и поискаха фланелката му или просто снимка с него. Вратарят на Реймс Предраг Райкович изтича до първите редове на трибуните и грабна сина си - хлапе на по-малко от година. Подаде го на Лео и направи снимка, която днес е вайръл в социалните мрежи.

На излизане от терена аржентинецът се спря при огромен транспарант от феновете на домакините, на който му желаеха успех. Даде автограф върху него, а после се здрависа и бившия съотборник Тиери Анри, който бе край тъчлинията като анализатор на тв канала, излъчващ мача.

Така мина дебютът на Меси.

"Той е поне на 2-3 седмици от това да е напълно готов физически - призна Почетино. - Не бързаме за никъде, сезонът е дълъг. Лео е един от най-важните играчи в световния футбол, той е феномен. И съм убеден, че тепърва ще виждаме колко важен може да бъде за ПСЖ. Днес видяхме колко важен е за хората, посрещането му бе страхотно."

Снимка: Телевизионен екран