За трети път в историята досега двата милански гранда Милан и Интер се срещат в елиминациите на европейските клубни турнири. Преди точно 20 години, през сезон 2002/2003, те отново мериха сили в полуфиналите на Шампионската лига, както ще се случи и тази вечер, а през сезон 2004/2005 бяха съперници в четвъртфиналите на надпреварата.

Голямото дерби на Милано е от 22:00 часа и ще може да го наблюдавате пряко по bTV Action.

Досега през сезона "росонери" и "нерадзури" са изиграли три двубоя помежду си, като през септември миналата гоидна футболистите на Стефано Пиоли взеха първото дерби в ролята на шампиони в Серия "А" след 11-годишно прекъсване - 3:2, но после дойдоха два успеха за Интер, съответно 3:0 за Суперкупата на страната през януари и 1:0 месец по-късно в шампионата.

Лаутаро Мартинес и Един Джеко могат да се похвалят с по два гола за "синьо-черните" в Дерби дела Мадонина през сезон 2022/2023.

Именно и воденият от Симоне Индзаги тим, който ще гостува на собствения си стадион по-късно днес (б.р. - двата отбора играят домакинствата си на "Сан Сиро"), влиза в голямата битка в по-добра форма. Гостите са с четири поредни победи в първенството и във въпросната серия са с впечатляваща голова разлика от 14-1, като в класирането на местни шампионат са четвърти, а им предстои и финал в турнира за Купата на Италия.

"Излязохме от група с Барселона и Байерн (Мюнхен) и натрупахме безценен опит по пътя до този етап. Знаем, че няма лесни мачове. Порто и Бенфика също бяха трудни опоненти, но се справихме с тях. Радвам се, че нападателите ми намериха формата си, но нека не забравяме, че ако не се създават шансове, то те няма как да бележат", каза Индзаги.

Наставникът също така подчерта, че за последните 20 месеца са изиграни общо седем дербита, в които неговите възпитаници са имали както победи, така и загуби, но от всеки един подобен мач може да се извади нещо положително.

Милан е пети в Италия с две победи и две равенства в последните си четири двубоя, като феновете на седемкратните европейски клубни шампиони ще се надяват на развитие, подобно на това в четвъртфиналите с Наполи. Тогава "червено-черните" спечелиха първия мач на собствен терен, а след това продължиха към следващата фаза.

"Ще трябва да се потрудим здраво и да се представим много добре като отбор, ако искаме добър резултат. Ще дадем всичко от себе си, за да постигнем целта си, като определено сме ентусиазирани в подготовката си", каза треньорът на домакините Стефано Пиоли и добави, че участието на Рафаел Леао ще бъде под въпрос до последно. Португалецът се възстановява от контузия, като всичко зависи от това как ще се чувства в часовете преди мача.

През 2003 година, когато двата милански отбора играха полуфинал в Шампионската лига, Милан отново бе домакин на първия мач, който обаче завърши без победител и без голове - 0:0.

Реваншът приключи при 1:1, след като Андрий Шевченко откри в продължението на първата част за гостите, а Обафеми Мартинс изравни шест минути преди края, но тогава "Ил Диаволо" продължи към финала заради все още актуалното правило за голове на чужд терен.

Днешната среща ще бъде под №5 между двата тима в Шампионската лига, а и в Европа въобще, като преимуществото е изцляо на страната на Милан - 2 победи в 4 мача, а останалите 2 са завършвали при равен резултат.