Жорди Кайседо от ЦСКА изигра десетина минути за Еквадор в ключовия мач на отбора, който може да му отвори вратите за Мондиал 2022. Съставът направи 1:1 като гост в Перу - пряк конкурент за класиране от Зона "Южна Америка".

Получилият номер 9 в националния си отбор Кайседо влезе като резерва на мястото на Майкъл Естрада в 81-вата минута, когато еквадорците бяха под сериозно напрежение. Те бяха повели още във втората минута с гол на същия Естрада, а Перу изравни в 69-ата чрез Едисон Флорес.

Точката е "златна" за отбора на аса от ЦСКА - той е трети в класирането с 25, като само отдавна осигурилите си място в Катар Бразилия (39) и Аржентина (35) са пред него. Уругвай е с 22 на четвърта позиция, която е последната, даваща директна квота за световното първенство. Пети остава Перу с 21, а нещата щяха да са различни при победа на перуанците тази нощ. Сега четирите точки преднина на Кайседо и компания пред тима в баражната позиция може да се окажат достатъчни при два оставащи кръга.

Уругвай също докосва световното с втора победа за пет дни - този път 4:1 у дома над аутсайдера Венецуела. Новото попълнение на Тотнъм Родриго Бентанкур откри в първата минута, Джордан де Араскаета удвои, а още преди края на първото полувреме Единсон Кавани направи резултата класически. Луис Суарес реализира дузпа от втори опит в 53-ата минута, след като вратарят спаси удара му първоначално, но ВАР нареди ново изпълнение заради излизането пред голлинията на стража.

Чили взе друга ключова победа - 3:2 навън над Боливия, за да запази някакви надежди поне за бараж. Два гола вкара асът Алексис Санчес, а в края гостите едва удържаха натиска на боливийците в разредения въздух на Ла Пас - "по-близо до небето, отколкото до земята", както се изрази преди мача техният треньор Мартин Ласарте. С 19 точки чилийците също се надяват да "се закачат" на петото място в плейоф.

Класиралите се вече грандове Бразилия и Аржентина нямат милост. Селесао разби с 4:0 Парагвай, а Рафиня, Филипе Коутиньо, Антони и Родриго разпределиха головете. Целта пред тима на Тите е ясна - да завърши квалификациите без поражение. Сега балансът е 12 победи и 3 ремита, като бразилците продължават да имат изумителните едва пет допуснати гола в 15 мача!

Аржентина без куп основни играчи и Лео Меси наказа Колумбия, а за гостите мачът бе от решаващо значение.

Лаутаро Мартинес донесе 1:0 за домакините в 29-ата минута, като отборът на треньора Лионел Скалони продължава със своята великолепна серия без загуба - вече 29 двубоя! Аржентинците са инкасирали само 7 попадения в групата и тяхното класиране е не по-малко безапелационно от това на Бразилия.

Оставащите мачове:

24 март

Уругвай - Перу, Колумбия - Боливия, Бразилия - Чили, Аржентина - Венецуела, Парагвай - Еквадор.

29 март

Боливия - Бразилия, Еквадор - Аржентина, Перу - Парагвай, Чили - Уругвай, Венецуела - Колумбия.

Класирането:

1. Бразилия 39 точки

2. Аржентина 35 (класирали се директно за Мондиал 2022).