Проклятието на Евертън в мърсисайдцкото дерби продължава, като "карамелите" вече 10 години нямат победа над градския си съперник Ливърпул.

Двата тима направиха зрелищно 2:2, но очаквания от мнозина край "синята" серия не се състоя.

Евертън влезе в мача като лиер в класирането с 4 победи от 4 кръга, а и двубоят бе на символична дата.  Точно преди 10 години, на 17 октомври 2010-а, дойде последната победа на "карамелите" над Ливърпул.

Ужасната традиция обаче не бе нарушена, а намесата на ВАР в последните секунди, дори спаси "карамелите" от поражение. Доста спорна ситуация, която за пореден път ни кара да се замислим дали ВАР помага, или по-скоро пречи на фтубола.

Попадението, което щеше да се окаже победно за Ливърпул, бе отменено заради задната част на рамото на Садио Мане, която бе с милиметри в засада и едва ли му даваше предимство в ситауцията. Реферите обаче взеха решение, че гол на Хендерсън, който получи пас именно от Мане, не трябва да има.

Все пак с оглед показаното, победа в "червено" щеше да е незаслужена, защото нито един от двата тима не заслужаваше да си тръгне с празни ръце от "Гудисън Парк".

Още началните секунди подсказаха, че предстои зрелище. Не бяха изминали и три минути, когато Анди Роберстън отправи страхотно центриране, а от близка дистанция Садио Мане разстреля вратаря - 1:0 за Ливърпул.

Няколко минути по-късно обаче "червените" трябваше да заменят основния си бранител Върджил ван Дайк, който бе тежко фаулиран от вратаря Пикфорд, връхлетял му с двата крака напред.

Дузпа обаче не бе отсъдена, защото в тази ситуация Ван Дайк бе в засада.

След тези начални минути, лидерът в класирането Евертън за игра по-добре, като логично изравни. Хамес Родригес центрира, а централният бранител Майкъл Кийн вкара с глава.

Именно Хамес бе най-открояващият се играч на терена, като около колумбиецът за пореден път през сезона се случваше всичко интересно.

След негови подавания Евертън уцели греда, изпусна и още една чиста ситуация, в която централният нападател Калърт-Люин не уцели топката на метри от вратата.

И тези пропуски бяха наказани в 72-ата минута, когато Мина вместо да изчисти, просто подари топката на Мохамед Салах, а той отново изведе Ливърпул напред - 2:1.

Евертън все пак се активизира в търсене на ново изравняване и го постигна десет минути преди края. Лука Дин центрира, като този път Калвърт-Люин не сгреши и отбеляза.

В 93-ата минута на мача дойде и моментът за отменения гол на Ливърпул. Системата ВАР изчисли, че намиращият се с гръб към вратата Садио Мане е с няколко милиметра в засада. По-скоро в засада е задната част на рамото му - позиция, която едва ли му даваше предимство, но се оказа причина за отменения гол на Хендерсън, който получи пас именно от Мане.