Реал Сосиедад е с Купата на краля в Испания след исторически по не една причина финал и 1:0 над Атлетик Билбао. Мачът се игра почти година след оригиналната си дата - това е дуелът за трофея за сезон 2019-2020 г., отложен тогава заради пандемията с надеждата, че през тази година ще се играе през публика.

Мачът е специален, между двата баски гранда и вечни съперници, като бе решено, че си струва да се чака това зрелище да е с публика.

И пак не се случи, ситуацията в Испания не го позволи и тази пролет. Но нямаше вече за кога да се отлага и финалът се игра в Севиля, на Олимпийския стадион. "Фенове" все пак имаше - двете делегации и ръководства бяха дошли с шалчета и знамена, пееха от ложите и подкрепяха всячески отборите.

На терена Реал Сосиедад напълно заслужи победата, като я търсеше по-настойчиво. Атлетик имаше две ситуации преди почивката, но след нея отстъпи изцяло инициативата.

Финалът бе решен в 63-ата минута, когато Микел Ойарсабал вкара от дузпа единствения гол. Но не бе толкова просто, колкото звучи.

Дузпата бе отсъдена цели 6 минути по-рано, когато при извеждат пас зад гърба на отбраната се измъкна Порту, а бранителят на Билбао Иниго Мартинес го събори. Дузпа и червен картон бе решението на рефера Хавиер Естрада. ВАР се намеси обаче и започна драмата...

Първо гледаха и връщаха 20-ина пъти повторения на самото нарушение, което бе потвърдено - дузпа.

После прегледаха дали има основания за червен картон и това отсъждане бе отменено, а Мартинес остана на терена. С него остана и надеждата, защото след гола от дузпата на Ойарсабал, Атлетик вече догонваше.

Но до края "лъвовете" не сътвориха нищо, изсипваха дълги топки и не затрудниха особено съперника.

Реал Сосиедад е носител на Купата на краля след 34 години пауза, последният триумф за клуба в турнира бе през 1987 г. И това е едва трети приз в надпреварата, докато Атлетик има цели 23. Не успя да ги направи 24 тази вечер, но след 13 дни има още една възможност да го стори - идва нов финал...

Този път това е дуелът за Купата на краля за настоящия сезон, а той ще противопостави Атлетик Билбао на Барселона. Абсурдно и куриозно, но такава е ситуацията.