Футболният свят отброява търпеливо минутите до следващата зима. През 2022 година сезонът на клубно ниво ще спре в необичаен момент, за да може Катар да дебютира на сцената като домакин на Световно първенство. Мондиалът в емирството ще се проведе от 21 ноември до 18 декември догодина, а отборите, осигурили си участие, стават все повече и повече.

И докато спортните звезди и националните им тимове продължават да се борят за място сред онези 32 отбора в Катар, в страната трескавата подготовка около домакинството не спира. Строят се стадиони, хотели, инфраструктурата се развива стремглаво…

А както можете да се досетите, не всичко, съпътстващо организацията на подобен форум, може да попадне в графата “цветя и рози”. Всъщност поредният доклад на организацията Amnesty International показва точно обратното - че работниците, които действат по обектите за Мондиал 2022, често са обект на експлоатация, правата им биват погазвани, а вече стана ясно и за смъртни случаи.

Снимка: Getty images

Почти винаги става дума за хора, които не са местни, а просто са дошли в Катар, за да търсят по-добро бъдеще и да изкарват повече пари. През август към катарската държава бе повдигнато доста сериозно обвинение - че така и не е разследвала смъртта на буквално хиляди чуждестранни работници в последното десетилетие. 

Стигна се дотам, че се наложи световната футболна федерация ФИФА да трябва да се намесва и да принуждава катарските власти да променят трудовата си програма преди началото на Световното догодина.

“Катар е една от най-богатите държави в света, но икономиката ѝ до огромна степен разчита и на над 2 милиона работници-мигранти, които живеят и се трудят там. Ако получим ясен знак, че нещата се променят, че злоупотребата с труда на хората и човешките им права няма да бъдат толерирани, а тези, които нарушават законите, ще бъдат наказвани, тогава може да има един турнир, на който да се насладим и да празнуваме. Но все още сме далеч от този момент”, коментира Марк Дъмет, който е директор по човешките права на международната програма на Amnesty International.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Именно той е сред авторите на последния доклад за случващото се в Катар, който се състои от 48 страници и отново изкарва на дневен ред безскрупулното отношение на работодателите, които продължават да не третират подопечните си не както трябва. Един от примерите включва разказ от първо лице от страна на работничка, която разказва, че е заплашена от работодателя си, че трябва да му плати близо 1500 евро, повече от пет пъти от месечната си заплата, за да може да смени работата си.

В противен случай ще бъде пратена у дома. В крайна сметка обаче се стига до законодателна промяна, която слага край на тази порочна практика. Но все пак неглижирането на подобни проблеми от страна на законодателството продължава да е актуална тема.

“След края на Световното, съдбата на работниците, които остават в Катар, ще бъде още по-неясна”, гласи още докладът.

Проблемите с работната ръка имат отзвук по целия свят, като от Футболната асоциация на Англия изразиха намерение да пресират властите в Доха към осигуряване на повече протекции към чуждестранните работници. 

Местната власт в емирството категорично отхвърля твърденията на Amnesty, че реформите нямат резултат и дори дават примери, че над 240 000 души успешно са сменили работата си след промените, а освен това минималната заплата е нараснала.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Освен това катарците подчертават, че от 2018 година, когато страната най-сетне спира да изисква от работниците да имат специални разрешения, за да напуснат страната, хиляди от тях са си тръгнали спокойно, а експлоатационните практики са сведени до минимум. Новите правила също така забраняват прекомерната работа през лятото, за да се избегнат вредите на горещото време, съобщават още местните.

Реформите явно действително са в ход, но това по никакъв начин не оправдава всичко случило се до момента, а именно хилядите смъртни случаи и нечовешко отношение към всички онези, които работят за лъскавата фасада на Мондиал 2022.