САЩ е световен шампион по футбол при жените за втори пореден път след трудно, но напълно заслужено 2:0 над Холандия на финала.

Американките диктуваха събитията от първата минута, но не успяваха да преодолеят коравите момичета в оранжево, както и невероятната вратарка Сари ван Веенендал.

До почивката тя спаси три чисти ситуации, но се виждаше, че натискът на САЩ не може да бъде удържан 90 минути с толкова дълбока защита.

В 61-вата минута неизбежното се случи, но при доста спорни обстоятелства.

Американките откриха от дузпа, отсъдена след видеоповторение, но и то не убеди. Звездата Алекс Морган опита да поеме топката в наказателното поле и Стефани ван дер Храхт посегна високо, за да и попречи.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Кракът на бранителката докосна ръката на американката, но Морган така или иначе бе изпуснала контрол върху топката. А и контактът бе минимален, това бе опасна игра в най-лошия случай.

Последва обаче дузпа и Меган Рапино откри.

Нататък на терена тотално властваше шампионът, като Роузи Лавел заби фамозен втори гол след самостоятелен пробив.

Атаката на САЩ изпусна поне още три стопроцентови ситуации до края, но и 2:0 стигна за защита на титлата от 2015-а.