Челси ще продължи напред към осминафиналите на Шампионската лига като първи в крайното класиране на група "Е". Това стана факт, след като двукратните победители в турнира победиха като гост австрийския Залцбург с 2:1. А и двата гола на футболистите на Греъм Потър определено си ги биваше, като благодарение на тях те са недостижими на върха в подреждането с 10 точки, докато днешния им съперник остава втори с шест кръг преди края на тази фаза.

Англичаните стигнаха до опасност още във втората минута, макар и това да стана факт след грешка на домакините. Лошо връщане към вратаря остави Кай Хаверц на чудесна позиция, но Филип Кьон излезе бързо. Стражът на домакините бе закачен неволно в главата от германския си съперник, ала бързо се изправи.

ВИЖТЕ РЕПОРТАЖА>>>

Първоначалният натиск на Челси бързо се обърна в такъв в полза на домакините и Залцбург отправи първия удар в мача - в 15-ата минута Лука Сучич стреля над вратата на Кепа.

А осем минути след това "сините" нанесоха своя първи такъв, който бе просто фантастичен. Разбъркване в наказателното поле прати топката на левия крак на Матео Ковачич, а той я насочи неспасяемо право в горния ъгъл на вратата за 1:0.

Хърватинът става едва вторият играч в историята на Шампионската лига, реализирал първите си пет гола в турнира под ръководството на петима различни треньори (Крунослав Юрчич, Рафа Бенитес, Зинедин Зидан, Франк Лампард, Греъм Потър). Първият е Лука Модрич (Хари Реднап, Жозе Моуриньо, Карло Анчелоти, Рафа Бенитес, Зинедин Зидан).

До почивката австрийците опитаха да върнат попадението, но така и не успяха, а Пиер-Емерик Обамеянг се запомни с два пропуска сам срещу вратаря.

Само три минути след подновяването на играта ВАР разгледа потенциална дузпа заради игра с ръка на Ковачич, но такава не бе отсъдена. А още в ответната атака Залцбург стигна до изравняване. Жуниор Адаму вкара дебютното си попадение за сезона в турнира, след като засече в движение центриране от левия фланг - 1:1 в 49-ата минута.

Лондончани бяха близо до това да поведат отново в 53-ата минута, когато остро центриране от корнер бе избито буквално от голлинията на домакините. Десетина минути по-късно все пак те стигнаха до втори гол, който подобно на първия за вечерта бе същински шедьовър, този път дело на Хаверц. Германецът остави Кьон безпомощен с перфектен изстрел с левия крак от дъгата на наказателното, който се удари и попадна директно в мрежата за 2:1.

В остатъка от двубоя домакините дадоха всичко от себе си, като Кепа отрази опасен изстрел на резервата Шешко в 67-ата минута, а 120 секунди след това Тиаго Силва покри грешка на испанския страж. Вратарят увисна при центриране и остава вратата си празна, но шестицата в синьо изчисти хладнокръвно топката. Четири минути преди края Дедич отправи мощен диагонален изстрел, спасен от Арисабалага. В последните десетина минути Залцбург сътвори същинска обсада пред противниковата врата.

В група "G" Севиля остави Копенхаген на дъното с 2 точки, но и все още с нито един вкаран гол. Андалусийците победиха с 2:0, за да съберат пет точки и да запазят жива надеждата си за продължаване напред към осминафиналите. Тя обаче минава през победа на Манчестър Сити като гост на Борусия (Дортмунд) по-късно тази вечер.

Иначе първото полувреме на "Рамон Санчес Писхуан" мина без голове. Резервата Юсеф Ен-Несири откри за севилци в 61-ата минута, когато центриране от дълбочина на Папу Гомес се удари в гърба му и попадна в мрежата - 1:0. По-малко от десет минути след това той напусна заради контузия.

Датчаните нямаха абсолютно никакъв късмет, като удариха две греди, но пак не отбелязаха.

РЕПОРТАЖ ОТ ТОЗИ МАЧ ГЛЕДАЙТЕ ТУК >>>

Два гола в самия край пък тотално ги отчаяха. Първо Иско с невероятен фалцов удар по диагонала вкара за 2:0 в 88-ата минута, а във втората минута на добавеното време се разписа и Гонсало Монтиел.

Севиля е трети с 5 точки, Копенхаген е четвърти с 2, а първи и втори са Ман Сити (10) и Дортмунд (7).