Тази вечер една легенда се завръща в световния футбол след 29-годишна пауза... или поне, в тази нейна форма. Италия среща Аржентина на "Уембли" в 21,45 часа българско време в мач, наречен от УЕФА "Финалисима". С него ще бъде определен тим-шампион между първенците на Европа и Южна Америка, а срещата ще предава Диема спорт 3.

Мачът на "Уембли"

Това е еднократен двубой, няма реванш или други от някакъв минитурнир. Играят се 90 минути, няма да има продължения при равенство, а направо идват дузпи. Ще има 90 000 на стадиона, билетите свършиха за около седмица, когато бяха пуснати в продажба през март.

Embed from Getty Images

Защо се играе ли? УЕФА и КОНМЕБОЛ, южноамериканската асоциация, решиха да възстановят традицията, като донякъде това изглежда демостративен отговор на безумието, което ФИФА готви с Мондиали на 2 години.

Двете асоциации не са съгласни, а този мач днес е пряк разрез с Купата на Конфедерациите на ФИФА - турнир между шампионите на всички континенти, който според световната централа трябва да определя най-добрия измежду тях.

Купата за победителя в мача днес е впечатлавяща - висока е 45 см, но тежи цели 8.5 килограма. Напомня оригиналната такава, наречена "Артемио Франки", която за първи път е разиграна през 1985-а... Но затова - по-долу.

Двата отбора са с най-доброто, което имат като играчи. Лионел Меси и Аржентина направиха лагер в страната на Баските, като във вторник на тренировката на стадион "Сан Мамес" в Билбао имаше над 20 000 фенове, които аплодираха Лео и компания.

Италианците са надъхани за трофея допълнително, след като шокиращо не се класираха за Мондиал 2022 и ще гледат събитията в Катар по телевизията.

Историята

През 1985 г. на "Парк де Пренс" Франция бие с 2:0 Уругвай и печели първия в историята трофей "Артемио Франки", разигран между актуалните шампиони на Европа и Южна Америка. В двата състава блестят великани като Мишел Платини, Ален Жирес, Луис Фернандес и Жоел Батс (за "петлите") и Енцо Франческоли за гостите.

Embed from Getty Images

Капитанът Платини вдига трофея, а мачът така и не е признат от ФИФА. Ситуацията наподобява тази сега.

Осем години по-късно в Мар дел Плата се играе вторият такъв финал. Аржентина бие Дания след дузпи (1:1 в 120-те минути), като в съставите са куп легендарни имена - Диего Марадона, Габриел Батистута, Клаудио Каниджа, Диего Симеоне за домакините, Бриан Лаудруп, Ким Вилфорт, Ларс Елструп и Петер Шмайхел за датчаните. Марадона вкарва една от дузпите, а фатални пропуски от 11 метра за европейците правят Вилфорт и Бярне Голдбек.

Това са двете срещи във формата, който ще гледаме и днес.

А колко опита през годините имаше за такива турнири, които да съберат само шампиони? И то, преди да се появи Конфедерациите като надпревара, организирана от ФИФА.

Най-култовите две са от 1980-а в Уругвай, когато домакините събират заради 50-годишнината от първото световно първенство всички страни-шампиони на планетата на Мундиалито. То не е признато от ФИФА и се играе през януари, в разгара на сезона в клубния футбол. Но чуйте състава: Аржентина, Бразилия и ФРГ в едната група, Италия, Уругвай и Нидерландия в другата.

Англия не участва, защото клубовете в страната плашат с бойкот - там паузи през зимата няма и няма как да се спре първенството, а националният не може да отиде с отслабен състав. Защото всички звезди са в Уругвай - Пасарела, Кемпес Ардилес и младият Марадона са в аржентинския тим, Сократес, Едер, Ренато и Тониньо Серезо в бразилския, Ширея, Конти, Тардели и Анчелоти в италианския, Шумахер, Бригел, Магат и Румениге в немския и т.н.

Embed from Getty Images

Първенството печели Уругвай, домакинът. Но битките са страхотни, а мачовете се предават в 40 държави, което за 1980-а си е мащаб като за световно първенство.

През 1997-ма Франция също реши да се противопостави на ФИФА, разгневена от решението не тя, а Саудитска Арабия да е домакин на Купата на Конфедерациите преди Мондиал 1998. И страната домакин събра своя тим с Италия, Бразилия и Англия за Ле Торноа - както го нарече. Четирите отбора заведоха най-силните си играчи и направиха супер мачове през онова лято. Англичаните спечелиха купата.

С две думи - историята на сблъсъци от подобен тип си е богата. Точно в такъв формат обаче са два - Франция - Уругвай (1985 г.) и Аржентина - Дания (1995-а). След 29 години култовото съперничество се завръща.

Прекият баланс

Италия и Аржентина са две от великите сили във футбола на ниво национални отбори, като имат 4 и 2 световни титли съответно. Изненадващо или не, преките мачове между тях в историята не са толкова много - само 14. Едва пет са официални.

През 1974-а на Мондиала завършват 1:1 във втората фаза, а четири години по-късно Италия бие изненадващо домакина на световното с 1:0, но после титлата отива за Кемпес и компания.

Срещнаха се в три поредни Мондиала от 1982-ра до 1990-а, като италианците спечелиха първия сблъсък, в който Марадона бе малтретиран като престъпник от Клаудио Джентиле. После "скуадра адзура" спечели трофея. През 1986-а в Мексико Диего вкара в мача от групата (в която бе и България), но срещата завърши 1:1. Все пак титлата отиде за аржентинците, а Италия отпадна рано.

Embed from Getty Images

Четири години по-късно в Неапол на полуфинал от Мондиала, Марадона отново триумфира, като този път след 1:1 дузпите пратиха отбора му на финал. Вечерта, в която Италия го намрази, както сам се изразяваше по-късно. И обвиняваше този мач и факта, че изхвърли домакина на първенството, за последвалия допинг скандал същата есен и изхвърлянето му за 2 години от футбола.

Това е и последната официална среща на Италия и Аржентина. От тогава играха три контроли, спечелени все от тима от Южна Америка. Последната победа на европейския състав в това съперничество е от 1987 г. - 3:1 в контрола в Женева.

Днес мачът е неофициален само според ФИФА. Пред 90 000 на "Уембли", с тв предаване за целия свят, купа и под крилото на двете най-мощни континентални организации... Няма как това да е неофициален или незначителен двубой.

Една легенда на футбола се завръща някак в календара след близо три десетилетия из чекмеджетата на историята на играта.