България сложи край на черната си серия без победа, която датираше чак от 16 ноември 2022 година.

"Лъвовете" спечелиха с минималното 1:0 екзотичната контрола с Танзания в мач, който се игра на стадион "Лив Бона Деа Арена" край Баку и сложи край на серията ни от 11 поредни срещи без успех. Срещата бе част от новия минитурнир FIFA Series, който бе създаден, за да се срещат отбори от различни континенти.

Единственото попадение в мача падна в началото на втората част, когато капитанът Кирил Десподов изпълни прекрасно пряк-свободен удар и от границата на наказателното поле прати топката във вратата на съперника, при това - с ефектен рикошет от горната греда. Танзанийците пък могат да съжаляват, че не стигнаха поне до равенство, след като на два пъти уцелиха гредата.

Екзотичният мач срещу Танзания бе исторически за България, тъй като националите ни играха за първи път в историята си със златист екип. Той е изработен в чест на 100-годишнината на националния отбор, който изиграва първия си официален мач на 21-и май 1924-а година. Това е трета юбилейна фланелка на България в цветова комбинация от старо злато с кралскосини ръкави, а гащетата също са в кралскосиньо и златни кантове. Отличителният графичен елемент, подобно на другите два екипа, е релефната материя с мотиви, вдъхновени от Голямата базилика в Плиска.

Следващият двубой на България в минитурнира е срещу домакина Азербайджан - в понеделник от 18 часа на националния стадион "Тофик Бахрамов".

Мачът започна с очакван натиск на България, като Десподов и компания контролираха изцяло събитията на терена. Танзанийците обаче постепенно успяха леко да изравняват играта и да опитат няколко атаки, но без сериозно да застрашар вратата на България.

В 15 минута танзанийците стигнаха до първата опасна ситуация в мача. Кибу Денис бе изведен зад гърба на българската отбрана, но мощният му шут срещна страничната греда.

Пропускът вдъхнови африканците, които в следващите минути бяха по-опасният отбор на терена.

В 26 минута България стигна до първото си положение в двубоя. Кирил Десподов центрира към Георги Русев, който успя да стреля с глава, но вратарят на Танзания спаси. Веднага след това стражът Айши Манула трябваше да бъде заменен заради травма. В самия край на полувремето "лъвовете" стигнаха до втори удар към вратата на съперника, отново с глава и дело на Чочев, но резервният вратат на африканците спаси.

Така двата тима се оттеглиха при 0:0 на почивката.

Второто полувреме започна с 2 смени за България - Алекс Колев замени Георги Русев, а Патрик-Габриел Галчев се появи в игра на мястото на Йоан Стоянов.

В 52-рата минута Кирил Десподов стреля перфектно от фаул на 2 метра пред наказателното поле на Танзания, топката се отби в горната греда и се озова в мрежата. Страхотно изпълнение от капитана на "лъвовете", който само преди дни получи наградата си за играч номер 1 на България за 2023 година.

БФС

Само 2 минути по-късно африканците направиха огромен пропуск. Алекс Петков подаде лошо на Илия Груев, топката му бе отнета, но останалият сам срещу вратаря Фейсал Салум прати топката над гредата, като всички негови съотборници се хванах за главата след слабото му изпълнение.

След това играта се поуспокои, като темпото сериозно спадна. България заигра по-прибрано и компактно в отбрана, давайки инициативата на танзанийците.

В самия край на мача африканците за втори път уцелиха гредата на вратата ни, но в крайна сметка тимът на Илиан Илиев спечели дебютния си двубой в екзотичната надпревара.