Луис Суарес - тема номер едно в Уругвай и Южна Америка от последните дни, вкара първия си гол при завръщането в родния Насионал (Монтевидео) на специална дата.

Ел Пистолеро се разписа с глава за 3:0 срещу гостуващия Ренсистас във втория кръг на уругвайското първенство, а после показа към трибуните с ръце знаци, изобразяващи сърце. Не само, защото отново е голмайстор за отбора на сърцето му, а защото там бе и цялото му семейство, включително дъщеря му Делфина, която на същия 5 август навърши 12 години.

Суарес се разплака след края на мача и бе поздравяван включително от играчите на съперника. Той е култов герой и идол на цялата страна, вече на 35 години, но се очаква да е основно оръжие и на предстоящото световно първенство в Катар.

Това ще е четвъртият му Мондиал, като е вкарал във всеки от предишните три поне по един гол за Уругвай.

Суарес за последен път бе реализирал попадение в любимия екип на Насионал на 25 юни 2006 г., когато двата му гола срещу Роча за 2:0 донесоха титлата на клуба. След това отиде в Нидерландия, в Грьонинген, оттам - в Аякс, изгря като мегазвезда в Ливърпул, за да постигне всичко до Меси в Барселона. Стана шампион и с Атлетико, преди това лято да реши да се завърне у дома.

Над 50 000 фланелки с името му (в тримилионен Уругвай това е адски много) и 30 хиляди маски с неговия лик продаде клубът от Монтевидео само за 10 дни, след като Луис стана отново играч на Насионал.

Тимът е втори в класирането след два кръга, като има победа и загуба.

Но тепърва идва най-важното - реванш в четвъртък от четвъртфиналите за Копа Судамерикана срещу бразилския Атлетико Гоянензе, след като първият мач бе загубен с 0:1 у дома.

А голямото шоу ще е на 28 август, когато в мач от четвъртия кръг на първенството Насионал се изправя срещу Пенярол в едно от най-великите футболни съперничества на планетата, голямото уругвайско дерби.