Етър направи не крачка, а направо лъвски скок към спасението си в елита на българския футбол с 2:1 на стадиона на Берое.

Отборът от Велико Търново бе считан за обречен до самия край на есенния полусезон, когато бе изостанал безнадеждно на последното място. Но след назначаването на треньора Александър Томаш, Етър е прероден и трупа точка след точка.

С победата в Стара Загора, дошла с два гола на деветката Преслав Боруков, "болярите" вече имат 20 точки и вече не са последни в класирането. Те прескочиха наведнъж три отбора - Ботев (Враца) с 18 т., както и Славия и Монтана, които имат по 19.

Боруков вкара в 31-вата минута, когато топката му бе свалена с глава след корнер, той я овладя на гърди и отблизо не сбърка. В 65-ата пак той удвои, като отново топката бе отиграна от негов съотборник след центриране, а нападателят завърши комбинацията - този път с глава.

Вече с 9 гола, деветката е основното оръжие на спасителната мисия, считана доскоро за невъзможна. В 79-ата минута Алиун Фал върна едно попадение, но това не стигна дори за точка на Берое.

А двубоят дойде на култова и незабравима дата за любимия отбор на Стара Загора.

На 12 април 1986-а, точно преди 35 години, гол на Васил Драголов донесе шампионското 1:0 на беройци над Славия и кръг преди края на шампионата тогава те вдигнаха единствената в историята си титла.

Програмата до края на редовния сезон прави битката за оцеляване прелюбопитна.

Етър приема Ботев (Вр) и Славия - преки конкуренти, а гостува и на четвъртия в класирането Арда.

Монтана приема втория Локомотив (Пд) и Берое, гостува на ЦСКА.

"Белите" от София имат гостуване на Ботев (Пд) и домакинство на съименника от Враца - пряк съперник в битката, преди да пътуват за Велико Търново, пак за директен сблъсък, но с Етър.

Ако тези четири отбора не достигнат 11-о място (там сега е Ботев-Пловдив с 24 т.), те ще оформят допълнителното каре, в което ще се срещнат по два пъти в шест кръга, като на минитурнир.

Последните два тима след него отпадат директно, третият отдолу нагоре играе бараж с третия във Втора лига, а победителят в карето се спасява.