Турция и Грузия предложиха най-атрактивния мач от началото на Евро 2024, като дадоха старт на битката в последната Група "F".

Южните ни съседи, водени от италианеца Винченцо Монтела, победиха с 3:1 след два много красиви гола и един на празна врата в края, а грузинците на Вили Саньол отбелязаха историческия си първи на еврошампионати в своя дебют. Двубоят беше великолепен и предложи много интересни ситуации, включително и три греди. Грузинците могат да съжаляват, защото в добавеното време направиха много пропуски и се разминаха с изравнителния гол за 2:2.

Минутите преди самия мач бяха не по-малко любопитни, защото се стигна до сблъсъци между феновете на двата отбора на един от ъглите на "Сигнал Идуна Парк" в Дортмунд. Феновете си нанесоха доста удари преди полицията да се намеси и да ги раздели. За щастие нямаше сериозно пострадали. Напрежението все пак продължи, а турците, които и без това са като домакин в Германия, освиркаха шумно химна на съперника.

Освен това организаторите имаха много работа да отводняват терена и пространството около него, тъй като в часовете преди мача и през второто полувреме се изливаше проливен дъжд. Това допринесе за още по-специална и напрегната атмосфера.

Турция поведе в група "F", където по-късно тази вечер ще се играе мачът между фаворитът за първото място Португалия и Чехия.

Мачът започна много интересно, като и двата отбора имаха по един изгоден шанс за гол. Първо турците удариха греда след много силен удар по земя на Каан Айхан, а на другата врата шут на Анзор Меквабишвили рикошира в бранител и бе спасен от вратаря Мерт Гюнок.

В 26-ата минута превъзходството на турците даде резултат. Левият бек Ферди Кадиоглу се включи и центрира. Последва изчистена топка с глава, но кълбото падна на волето на Мерт Мюлдюр и десният бек вкара по страхотен начин.

Още в следващата атака Турция вкара втори гол, но той беше отменен след разглеждане с ВАР заради засада. Тройна комбинация доведе до завършващ удар на Кенан Йълдъз, но той бе в нередовна позиция при паса към него.

Грузия обаче неочаквано отговори в 32-ата минута с историческия си първи гол на европейски първенства. Гиорги Кочорашвили намери Жорж Микотадзе в наказателното поле и той с удар по земя реализира за 1:1. Секунди по-късно Микотадзе имаше златен шанс да направи пълен обрат, след като отново беше забравен от съперниковите защитници, но ударът му мина на сантиметри от вратата.

Началото на второто полувреме беше по-силно за грузинците, но южните ни съседи имаха първия добър шанс. В 57-ата минута Хакан Чалханоглу изпълни опасен пряк свободен удар, а вратарят Гиорги Мамардашвили спаси.

Турците взеха инициативата след това и в 66-ата минута предложиха още един специален момент. Халфът на Реал Мадрид Арда Гюлер получи възможност да стреля от далечна дистанция и вкара вторият много красив гол за Турция след неспасяемо изпълнение в далечния ъгъл.

Снимка: AP/БТА

В 70-ата минута Грузия можеше отново да отговори бързо, когато Гиорги Кочорашвили направи страхотен финт и последвалият му удар срещна напречната греда.

В 87-ата минута грузинският страж Мамардашвили направи великолепно спасяване след удар с глава на Юсуф Йъзъджъ, с който той можеше да реши мача.

В добавеното време Грузия направи огромен пропуск след пробив на Кварацхелия по левия фланг и пас, при който Кочорашвили от чиста позиция стреля встрани, след като съотборник му попречи. В статично положение след това Грузия отново удари греда и направи още един пропуск. Заслужаваше точката, но се размина с нея.

Вратарят Мамардашвили се включи и остави вратата си празна, а Турция направи котнраатака, като Карим Актюркоглу се възползва, за да вкара най-лесния гол в кариерата си - 3:1.

ТУРЦИЯ: Гюнок, Айхан, Акайдин, Бардакджъ, Кьокчу, Кадиоглу, Мюлдюр, Чалханоолу, Гюлер, Йълдъз, Йълмаз

ГРУЗИЯ: Мамардашвили, Кверквелия, Кашия, Двали, Какабадзе, Кочорашвили, Меквалишвили, Цитайшвили, Чакветадзе, Кварацхелия, Микаутадзе