Напук на прогнозите и обстоятелствата, а и против съдбата, която сякаш бе решила да затрие славния шотландски Рейнджърс, този отбор се завръща в групите на Шампионската лига. "Сините" от Глазгоу победиха като гост ПСВ от Нидерландия с 1:0 в реванша от плейофа и с общ резултат 3:2 стигнаха сред 32-та най-силни отбора.

Хърватинът Антонио Чолак вкара единствения гол, който има платинено покритие за Рейнджърс. Младият талант Малик Тилман, който играе под наем от Байерн, открадна топката от отбраната и я поднесе на Чолак пред празната врата след 60 минути игра.

Това стигна, а отборът от "Айброкс" се завръща в групите за първи път от 12 години. Той изпадна до 4-а лига на Шотландия, изхвърлен там заради финансови неуредици, върна се постепенно, игра финал в Лига Европа преди три месеца (загубен с дузпи), а сега е отново в групите на шампионския турнир.

Преди мача играчите и треньорите на Рейнджърс имаха проблем да стигнат до "Филипс Стейдиъм", след като улиците наоколо бяха заляти с фенове на домакините, а полицията не си свърши работата. Гостите дори искаха отлагане на старта на двубоя с половин час заради късно пристигане на арената, което УЕФА отказа. И въпреки това - Рейнджърс е в групите.

Затвърди се шотландска прокоба за ПСВ - пети домакински мач с представител на тази страна, и пак без победа. Дънди Юнайтед и три пъти същият този "Рейнджърс" бяха гостували там без да загубят до тази вечер.

Копенхаген за пети път ще играе в групите, след като оцеля в адската атмосфера на "Сеньол Гюнеш" на брега на Черно море, където Трабзонспор хвърли всичко в реванша за обрат, но стигна само до 0:0.

За турския шампион това не бе достатъчно срещу датчаните след 1:2 в първия мач.

Драма с продължения имаше на "Максимир" в Загреб, където Динамо взе ранен аванс с два гола срещу норвежкия Бодьо Глимт - вкараха Мислав Оршич и Бруно Петкович (със задна ножица) до 35-ата минута. Това означаваше обрат след 0:1 в Норвегия в първия мач, но храбрият Бодьо, както обикновено, не се даде. В 70-ата минута резервата Алберт Грьонбек намали на 1:2 и изравни общия резултат, след като само 7 минути по-рано бе пуснат като резерва.

Снимка: AP/БТА

В допълнителните 30 минути играта бе повече на сигурно, като гостите дори на моменти изглеждаха по-опасни, но опитът си каза думата. Швейцарският национал Йосип Дърмич, другата звезда в атаката на Динамо, реализира 4 минути преди края на продължението за 3:1. Норвежците хвърлиха всичко в атака, а в оставащите секунди допуснаха и още един гол (на Бочкай) - 4:1 за Динамо.

И така за осми път клубът от Загреб заслужи място в груповата фаза, като по пътя си махна и българското препятствие "Лудогорец". Бодьо се представи отново невероятно храбро, но не му стигнаха силите и няма да дебютира сред най-силните в Европа. И този тим, както и Трабзонспор, и ПСВ, отиват директно в групите на Лига Европа.