Севиля и Бетис върнаха пулса на футболния живот в Испания с първия мач от Ла Лига след над 90 дни пауза. Дербито на град Севиля, което обикновено е експлозия от шум и цвят, този път бе различно, някак пусто и тихо. Но не разочарова.

Севиля спечели с 2:0 като в герой на мача се превърна Лукас Окампос. Аржентинецът първо уцели греда преди почивката с мощен шут, а след нея изцяло взе нещата в свои ръце.

В 56-ата минута съдията Антонио Матеу Лаос отсъди спорна дузпа за домакините при поредно единоборство след изпълнено статично положение. Играчите на Бетис протестираха напразно, а Окампос откри - 1:0.

Embed from Getty Images

Само 6 минути по-късно същият играч отклони технично с петичка центриране от корнер, за да постави топката пред Фернандо Рехес за 2:0.

Стотици фенове игнорираха мерките и забраните, атакувайки улиците и баровете около стадион "Рамон Санчес Писхуан". Те пееха песни за любимия отбор, а имаше привърженици и на двата съперника. Полицията ги спираше на стотина метри от арената, но струпвания имаше пред всяко заведение наоколо.

Мачът бе странна гледка при телевизионното излъчване. Дигитално бе пресъздаден ефект, че трибуните са пълни с фенове, но той не се получи особено добре - по-скоро седалките изглеждаха така, сякаш върху тях има някакви неподвижни точки. Както се изрази английски коментатор - "публиката е пикселизирана".

Само от един ъгъл на камера се виждаше нещо, подобно на реални хора по трибуните.

При головете от уредбата звучеше мощен рев като от хиляди гърла, който обаче също малко странно се смесваше с виковете на тълпата отвън, които достигаха до микрофоните.

Изобщо... Реалностите във футбола по време на изолация.

Севиля обаче е само на 8 т. от лидера Барселона и на 6 зад втория Реал, като крачи уверено поне към място в Шампионската лига през следващия сезон. Бетис е 12-и, далеч от зоната на изпадащите, но и от европейските квоти.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos