Севиля за седми път спечели турнира Лига Европа след голяма драма с дузпи и победа над Рома в Будапеща - 4:1 при изпълненията от 11 метра. Редовното време и продълженията завършиха 1:1, не се мина без спорни съдийски решения, а трофеят сякаш обича ръцете на капитаните на този клуб от Андалусия. За 17 години отиде там 7 пъти - уникално.

Това наистина е Лига Севиля, а не Лига Европа.

ВИЖТЕ РЕПОРТАЖА ОТ ФИНАЛА>>>

Рома не успя, въпреки че не бе по-слаб в мача. "Вълците" на Жозе Моуриньо плакаха след пропуски на Джанлука Манчини и Ибанес при дузпите, а четиримата изпълнители на Севиля - Лукас Окампос, Ерик Ламела, Иван Ракитич и Гонсало Монтиел, бяха точни. Същият този Монтиел вкара победната дузпа тази вечер, както го направи преди няколко месеца на финала на Мондиал 2022, носейки световната титла на Аржентина срещу Франция.

Специалния за първи път загуби европейски финал след пет успешни такива. А Рома пак е с разбито сърце след дузпи, както се случи и през 1984-а срещу Ливърпул във финала на Купата на шампионите.

ВИЖТЕ ГАЛЕРИЯ ОТ ГОЛЕМИЯ ФИНАЛ>>>

120-те минути минаха под непрекъснатия шум на стадиона в Будапеща с две колоритни агитки от по 20 000 фенове, които не спряха да подкрепят своите. Атмосферата бе като за голям финал, а играта - особено в редовните 90, отговори на това очакване.

Рома стартира по-добре мача и в първите 30 минути категорично бе по-силният отбор.

Леонардо Спинацола можеше да открие в 11-ата минута, но стреля право във вратаря Ясин Буну. Римляните продължиха да са по-активни, а в 34-ата минута дойде и голът, който доказа това, че влязоха по-добре в мача.

Браян Кристанте открадна топката в центъра на терена, Джанлука Манчини напредна и я подаде на застаналия на ръба на засадата Пауло Дибала. Аржентинецът стреля с левия крак покрай Буну и откри - 1:0 за "вълците".

Последва отговорът на Севиля. Кралят на турнира в следващите 15 минути заигра най-добрия си футбол за цялата вечер, като Иван Ракитич стреля в гредата, а атаките от двата фланга не спираха. Но до почивката испанският отбор не успя да изравни.

Случи се обаче в 55-ата минута, когато ветеранът Хесус Навас центрира отдясно, топката падна изненадващо зад съотборник в краката на Манчини, а оттам влетя в мрежата - автогол за 1:1.

Това е и първото попадение, получено от отбор на Жозе Моуриньо в европейски финал, от 2003-а насам. Тогава Порто спечели с 3:2 срещу Селтик, а двата гола за "детелините" вкара Хенрик Ларсон. След това Жозе спечели още четири финала на континента, без отборите му да допуснат попадение.

Севиля продължи да държи повече топката, а Рома - да търси моментите си на контраатака, като отново по-добрите положения бяха за отбора на Специалния.

В 67-ата минута Рома по чудо не поведе, когато Буну спаси удар отблизо на Тами Ейбрахам, а отбитата топка се разхождаше из малкото наказателно поле, попадна в краката на Ибанес, който несръчно я ритна встрани от целта.

Осем минути по-късно драмата бе пълна, когато английският съдия Антъни Тейлър посочи бялата точка и даде дузпа за Севиля, оспорвана бурно от играчите на съперника. Повторенията показаха, че Ибанес играе с топката, а не спъва Лукас Окампос. Тейлър отиде до монитора, изгледа ситуацията и отмени решението. Справедливо.

Шест минути по-късно Рома поиска дузпа и трябваше да я получи, но необяснимо, Тейлър не видя очевидната игра с ръка в наказателното поле, при това встрани от тялото. И центрирането не бе отблизо, което обикновено е оправдание за бранител, който спира такова с ръка.

Моуриньо беснееше край тъчлинията, но английският рефер бе непреклонен. Дузпа няма.

В края на редовното време Андреа Белоти бе на сантиметри от гола, но ударът му бе спасен с един пръст от Буну, по невероятен начин.

В продълженията ситуации за гол почти липсваха, напрежението бе огромно и никой не рискуваше. И отново се наби в очи неспособността на Тейлър да удържи мача. Англичанинът правеше комични грешки като тази да не изгони Ерик Ламела от Севиля с втори жълт картон, показвайки такъв на Окампос, който не бе извършител на нарушението за картон.

В десетата минута на добавеното време след 120-те, Крис Смолинг прати топката с глава в гредата и това бе големият шанс на Рома, но топката не пожела да влезе в мрежата.

После дойдоха дузпите. А там съдбата пак посочи Севиля.