Българският национален отбор по футбол допусна втора поредна загуба в рамките на три дни. Родният тим отстъпи с 0:2 от Финландия в Хелзинки, в мач от Лигата на нациите.

Това бе и историческа първа победа за Финландия над България в деветия двубой между двете страни. До този момент родният тим дори не бе допускал гол при трите си визити в Хелзинки, постигайки три победи.

Днес обаче силите бяха разменени. От едната страна бе добре организираният и опасен на контраатаки финландски тим, който следващото лято ще играе на Европейско първенство.

От другата бе отборът на България, който преди три дни пропиля шанса си за Евро 2021, а в последните си 18 мача е постигнал само една победа.

Определено и днешната продукция на "лъвовете" не вдъхна особен оптимизъм. Националният ни тим изигра пореден безличен мач, без почти никакви опасности в предни позиции, и с поредица глупави грешки в защита.

Макар видимо финландците да не ни надиграха категорично, те показа отлична игра в защита и прекрасна ефективност на контраатака. Пореден мач, в който отбор без някакви невероятни звезди, сякаш рутинно печели срещу България.

Снимка: АР/БТА

Още в началните минути домакините имаха два чудесни шанса чрез Робърт Тейлър и Теему Пуки. И в двата случая обаче дебютантът на вратата ни Мартин Луков се намеси отлично.

За цялото полувреме България имаше само една добра възможност, която се откри пред Кирил Десподов. Той получи отличен пас от Малинов, овладя и по чудесен начин се завъртя в наказателното поле, но ударът му не бе достатъчно силен, за да затрудни Лукаш Храдецки.

Финландският страж е сред топ вратарите в немската Бундеслига, подобно на Петър Гулаши, който пази за Унгария преди три дни в София. Този път обаче нашите момчета изобщо не тестваха възможностите на стража.

Игрово втората част не бе много по-позитивна за нашия тим. Стартирахме доста активно и агресивно с няколко опасни атаки, докато в 52-ата минута Финландия не откри.

Центрирана топка стигна до Теему Пуки, който направи неумел опит за удар. Той обаче се превърна в отлична асистенция към оставения сам на два метра от голлинията Робърт Тейлър, за когото не бе проблем да вкара.

Отново безумна игра в защита при центриране. Именно по подобен начин получихме пет от седемте гола във вратата си в последния месец.

Финландия заслужено стигна и до втори гол в 67-ата минута. Току що влезлият в игра Фредрик Йенсен получи топката от тъч, разходи се покрай Александър Цветков и с удар от границата на наказателното поле удвои.

В оставащите минути до края гардът на българите тотално падна. Нашите момчета изобщо не успяха да създадат опасна атака, докато Финландия не бързаше за никъде, а умело запази преднината си, като сякаш успя и да спести сили.

Така след три кръга от Лигата на нациите, България е на последно място в групата със само една спечелена точка.