Ливърпул оглави еднолично класирането в Англия след драма и победен гол в последната минута.

Мърсисайдци спечелиха с 2:1 дербито срещу Тотнъм, коеото противопоставяше лидерите в таблицата преди кръга.

И макар шампионите тотално да надиграха своя противник, всичко вървеше към равенство в мача и в точките между двата тима. Хитрият Жозе Моуриньо бе близо до това да открадне нови ценни точки в мач, в който неговият тим рядко минава центъра на терена.

Това обаче не се случи, защото секунди преди последната 90-ата минута, Роберто Фирмино за пореден път в последните години се оказа герой за своя тим.

Макар да не прави най-силния си сезон, бразилският голаджия вкара впечатляващ гол с глава, който подари трите точки на неговия тим.

Точки, които дават аванс на Ливърпул пред най-сериозния претендент към момента за титлата на мърсисайдци.

Почти целият мач премина пред само една от вратите - тази на Тотнъм. Ливърпул налижи тотална доминация във владението на топката и непрестанно атакува.

Доминацията бе най-осезаема през първата част, когато Тотнъм имаше притежание от едва 20% и мина центъра едва три-четири пъти. Това обаче нямаше особено значение, защото таблото на "Анфийлд" след 45 минути игра показваше резултат 1:1.

Освен доминация във владението, Ливърпул отправи и седем точни удара, но само един от тях влетя във вратата, при това с късмет.

В 26-ата минута Мохамед Салах стреля, а топката рикошира в краката на двамата централни бранители на "шпорите", доби доста странна траектория и не остави шанс на Юго Лорис.

При всяка следваща ситуация френския страж бе просто перфектен.

Снимка: Getty images

Тотнъм от своя страна влезе в противниковото наказателно поле само веднъж, отправи само един удар, но и вкара един гол.

Отбеляза го Хюн Мин Сон, който бе изведе по чудесе начин от Ло Селсо и останал очи в очи с Алисон не сбърка.

Голът предизвика дискусии, защото в момента на паса кореецът сякаш бе в засада. Системата ВАР не успя докрай да ни убеди, че това не е така, като в крайна сметка решението сякаш бе, че кракът на Сон е на абсолютно една линия с този на младия бранител Уилямс, заради което попадението бе зачетено.

През втората част Ливърпул отново тотално владееше играта, но този път Тотнъм доста по-често поглеждаше към вратата на Алисон.

"Шпорите" дори имаха по-чистите ситауции, като Бергвайн на два пъти излезе на чисти позиции, но единият му удар уцели гредата, другият излезе в аут.

Ливърпул от своя страна далеч по-трудно стигаше до вратата, а когато това се случеше, там бе перфектният днес Юго Лорис.

Той имаше и късмет при едно положение на Садио Мане, когато мощният удар на сенегалеца от чиста позиция просто не намери целта.

Пропуск направи и Хари Кейн, а кто изглеждаше, че Тотнъм ще успее да открадне точката, дойде и моментът на Роберто Фирмино.

Бразилецът вкара с глава, за да донесе успеха на Ливърпул.