Хърватия и Франция завършиха наравно 1:1 в Сплит в много интересен мач от Група 1 в Лига "А" на футболната Лига на нациите.

Повторението на финала от Мондиал 2018 бе трето след мачовете в Лигата на нациите на двата отбора през 2020-а, когато Франция победи на два пъти. Този път обаче "петлите" не успяха да стигнах до успеха, въпреки че водеха в резултата до 80-ата минута.

И за двата отбора беше важно да не губят двубоя, тъй като се оказаха на губещата страна в първите си мачове от турнира през миналата седмица. Тогава Франция загуби домакинството си на Дания с 1:2, а Хърватия отнесе домакинско поражение с 0:3 от Австрия.

Днешният сблъсък беше по-специален за носителя на "Златната топка" Лука Модрич, който изигра своя юбилеен мач №150 с фланелката на "шахматистите". Той получи почетен плакет и признателност от феновете по трибуните на стадион "Полюд". Халфът на Реал вече има с 16 мача повече от втория във вечната класация Дарио Сърна. "Ти си нашият капитан, ние сме твоето пристанище", беше изписано на транспарант, като това е любопитна игра на думи с "Лука", което означава "пристанище".

Снимка: AP/БТА

Наставникът на световните шампиони Дидие Дешан заложи на експериментален състав, като даде почивка на Килиан Мбапе, Карим Бензема, Юго Лорис, Кингсли Коман и братята Ернандес.

Първият сериозен шанс в мача се откри пред домакините в 19-ата минута, когато Анте Будимир беше изведен по прекрасен начин зад защитата и остана сам срещу вратаря, но намали ъгъла си и стреля в тялото на Майк Маинян.

В 31-ата минута Франция вкара топката във вратата след попадение на Кристофър Нкунку, който технично прехвърли домакинския страж, но при паса към него имаше засада и това не остана незабелязано от съдиите.

В 39-ата минута ситуацията бе подобна, като този път бе изведен Муса Диаби, но силният му удар от малък ъгъл бе спасен от Доминик Ливакович. Секунди по-късно стражът се намеси и при далечен шут на Орелиен Чумени. "Петлите" натиснаха сериозно в края на това полувреме, но без успех.

Моментът за тях дойде в началото на второто и по-конкретно в 52-ата минута. Тогава след пореден пас зад защитата, този път се измъкна Адриен Рабио и стреля покрай излезлия напред Ливакович - 1:0.

Снимка: БТА

След това Хърватия се втурна напред в търсене на изравняването и в 71-ата минута далечен изстрел на Лука Модрич беше спасен. Малко след това французите бяха близо до втория си гол, когато отново можеше да се възползват от празните пространства, но шут на резервата Антоан Гризман също беше отразен.

В 80-ата минута Майк Манян излезе и предотврати сигурен гол на Лука Иванушец в ситуация, в която бе отсъдена засада и хърватите имаха претенции за дузпа. След разглеждане с ВАР засадата беше отменена и реферът посочи бялата точка заради нарушение на Джонатан Клаус. Дузпата хладнокръвно беше вкарана от Андрей Крамарич - 1:1.

Домакините заиграха много силно в минутите след гола, водени от импулса от хората по трибуните и в 87-ата минута Манян пак трябваше да спасява много опасен удар - този път от Никола Влашич. В ответната атака Антоан Гризман куриозно преодоля вратаря, но след това стреля нескопосано от малък ъгъл. Последният шанс в мача се откри пред Лука Сучич, но той стреля неточно от изгодна позиция. Равенството сякаш беше закономерен резултат.