Франция осъществи обрат във втори пореден мач и вдигна трофея в Лигата на нациите. "Петлите", които са и актуалният световен шампион, стават вторият тим, който стига до върха в новия турнир на УЕФА, след като в дебютното издание Португалия ликува като шампион.

След като в полуфиналите селекцията на Дидие Дешан обърна Белгия, сега трябваше пак да прави нещо подобно, но срещу Испания. Двата отбора изиграха неособено интригуващо първо полувреме, но за сметка на това втората част на мача компенсира по всички показатели, след като и двата отбора играха на върха на възможностите си.

Спиращо дъха темпо беляза началните минути на "Сан Сиро". И двата отбора пресираха съперника си дълбоко в противниковата половина, като напълно очаквано Испания залагаше на повече владение на топката, разиграване и постепенни нападения, то Франция действаше предимно на контраатаки.

Карим Бензема можеше да открие още в седмата минута, когато изскочи зад защитата и преодоля вратаря Унай Симон, но след това понечи да комбинира с Килиан Мбапе и Сесар Аспиликуета успя да избие топката в ъглов удар.

Французите бяха по-активният отбор в следващите минути, преди испанците също да стигнат до първия си по-добър шанс - в единадесетата минута Феран Торес намери Пабло Сарабия, който обаче стреля недостатъчно силно и Лорис улови топката. Това бе и първият точен изстрел в мача.

Като цяло в остатъка от първото полувреме имаше повече скорост и екшън, отколкото футбол. Всичко по-интересно за Испания в предни позиции минаваше почти задължително през Феран Торес, докато за "петлите" главните действащи лица напълно очаквано бяха Пол Погба, Килиан Мбапе и Карим Бензема.

Три минути преди почивката французите понесоха удар, който разтревожи и феновете на Манчестър Юнайтед. Рафаел Варан се контузи и бе сменен от Дайо Упамекано.

През първото полувреме Франция имаше само един изстрел, който при това не бе в рамките на вратата. Това е най-лошото им постижение откакто Opta се занимава със статистиката от 2006 година насам.

Световните шампиони влетяха доста по-настоятелно във второто полувреме, като в първите петнадесетина минути двама играчи на французите получиха жълти картони - Пол Погба и Жул Конде, като и двамата бяха санкционирани за нарушения срещу испанския капитан Серхио Бускетс.

В 64-ата минута поредната контра на Франция завърши с изключителен изстрел на Тео Ернандес, който за негово съжаление попадна в напречната греда на Унай Симон, след което топката тупна на сантиметри пред голлинията.

И още в ответната атака Испания поведе в резултата. Прекрасен дълъг пас от центъра на Бускетс изведе Микел Оярсабал зад Дайо Упамекано и сам срещу Юго Лорис. Испанецът сякаш сам се постави в трудна ситуация, но от сравнително малък ъгъл прати топката в далечния ъгъл на вратата с левия си крак за 1:0.

Отговорът на французите обаче бе мигновен. Отново още в следващата атака. Карим Бензема отигра топката на границата на наказателното поле и с фантаситчен шут с вътрешен фалц я заби неспасяемо в ъгъла на вратата, макар Унай Симон да успя да я закачи с пръстите си - 1:1!

В 71-ата минута Мбапе опита шут от подобна ситуация, но той бе блокиран, а в следващите минути младата суперзвезда сякаш се амбицира и се активизира още повече, като това не остана невъзнаградено. Именно крилото на Пари Сен Жермен реализира победния гол за Франция точно десет минути преди края.

Антоан Гризман го изведе зад защитата, като останаха съмнения за засада, а Мбапе финтира Симон с тяло и още с първото си докосване прати топката в мрежата, за да се стигне до пълен френски обрат и 2:1.

Първоначално испанците изглеждаха сломени, но изведнъж се втурнаха напред в търсене на изравняване. В 89-ата минута Лорис спаси нов изстрел на Оярсабал, а в добавеното време "фуриите" натикаха французите в собственото им наказателно поле, като стигнаха до няколк корнера, при които Унай Симон също се втурваше в атака, но без да може да помогне особено на своя тим.