Олимпик Лион удари Порто като гост с 1:0 в първи мач от осминафиналите на Лига Европа.

Двата тима изиграха изключително вълнуващ двубой, в който видяхме куп пропуски и пред двете врати, но само един гол.

Вкара го играещият с разбита глава от началните минути Лукас Пакета, с което бразилският национал даде аванс на своя тим преди реванша у дома в Лион след седмица.

Голът, който той вкара в 59-ата минута бе доста категорично отменен заради засада от страничния рефер. Според него направилият асистенция Дембеле бе в засада, заради което флагът бе високо вдигнат още преди Пакета да вкара своето попадение.

Повторенията обаче показаха, че решението е абсурдно, защото Дембеле е покрит поне с около метър, но това разгневи играчите на Порто.

Техните претенции бяха, че страничният рефер не е изчакал ситуацията, каквато е тенденцията в последно време, а вдигна флага си още преди гола, което е накарало някои от играчите да спрат да играят.

Видео от мача вижте на MAXSport.live.

Снимка: АР/БТА

А играчите и феновете на Порто имаха още един повод да са доста гневни на испанската съдийска бригада, защото в 65-ата минута португалците получиха право да изпълнят дузпа, което и в реално време изглеждаше като правилно решение.

В тази ситуация голмайсторът Пакета нескопосано спря топката с високо вдигнатата си встрани ръка.

Реферът обаче бе привикан да разгледа ситауцията с ВАР и решението бе сменено. Той заключи, че топката преди ръката се удря първо в тялото на Пакета, което според буквата на правилника не е дузпа.

Това обаче не бе краят на драмата, защото в последната 95-а минута Порто все пак изравни. Мбемба вкара и на "До Драгао" настъпи луда радост, но за няма и минута, защото реферът получи сигнал от ВАР в ухото си, че нападателят на подтугалците е бил в засада, каквато категорично имаше.

Иначе и двата тима имаха достатъчно възможности да вкарат доста попадения, но направиха редица пропуски.

А в крайна сметка голът на Пакета се оказа достатъчен, за да раздели двата тима в първата им официална среща от четвъртфиналите на Шампионска лига през 2004-а.

В другия осминафинален мач от Лига Европа, който се игра тази вечер, немският Айнтрахт (Франкфурт) победи Бетис с 2:1 като гост.

Уникално изпълнение на Филип Костич даде аванс на гостите, преди Набил Фекир да изравни за Бетис.

Радостта на андалусийците обаче бе доста кратка, защото Дайчи Камада отново вкара за Айнтрахт, а през втората част Рафаел Боре изпусна дузпа, с която можеше да даде още по-голям аванс на "орлите" преди реванша.