Да те кръстят на последния император на ацтеките, да си най-обожаваният футболист в новата история на стадиона, наричан Сърцето на Америка. Да си на корицата на видеоигра, стигнала до вероятно над 300 милиона по света.

И да станеш политик, губернатор на родния си щат в Мексико, където - естествено, да те обвиняват в шуробаджанащина, корупция, измама, отвличания, та дори и в убийство.

И да изкарват старите ти снимки с "приятелчета", които се оказват по-късно босове на страховитите наркокартели в страната, в която си роден.

И това - преди да навършиш 50 години. Какъв живот само, а!?

Днес точно половинвековен юбилей празнува една от култовите фигури на футбола в последните години на стария и първите на новия век - Куатемок Бланко Браво.

Снимка: Getty Images

Със сигурност най-популярната фигура в цветовете на "Ел Три" за последните 35-40 години, вероятно наред с емблематичния Рафа Маркес. Онзи обаче бе популярен само с това, че винаги бе капитан на терена и стигна до Барселона. Този герой е култов със случилото се извън игрището, с характера, скандалите и това, в което се превърна след кариерата на футболист.

Бланко е кръстен на Куатемок, или още по-точно - Каутемоцин, последния император на Ацтеките, владеел Теночтитлан през 16-и век.

Името му означава "онзи, който се спуска стръвно като орел", а именно това най-добре пасва и на стила на футболиста Куатемок Бланко. И на човека Куатемок Бланко, както показват събитията от последните години.

На терена прави име с Клуб Америка - голямата любов на Мексико Сити, който играе мачовете си на "Ацтека". Превръща се в любимец с головете си, изиграва над 350 мача за тима в период от 15 години между 1992-ра и 2007-ма, в който обаче и четири пъти е преотстъпван на други клубове. А след края на този период преминава в Чикаго Файър в Щатите, където става вторият най-скъпоплатен играч в историята на Мейджър Лигата, само след Дейвид Бекъм.

Тогава вече е суперзвезда в Централна, Северна, че и Южна Америка. Донесъл е титли на Мексико на Клуб Америка, но и два трофея в Шампионската лига на КОНКАКАФ, както и един в Суперкупата на континента.

Головете му са обикновено "нестандартни", стреля с външен фалц, опитва прехвърлящи удари, атракции и импровизации. Постоянно изглежда като човек, който си хапва и пийва добре, няма фигурата на суператлет, за което често е критикуван и влиза в конфликти с треньорите си. Всъщност, той наистина е човек, който обича да хапва и пийва, и не го крие. А когато го хвърлят срещу него като обвинение, посочва обратно факта, че игра до 42-годишен.

Облича националния екип и става нещо като емблема. Сякаш този отбор е олицетворяван от счупения му нос на боксьор в средна категория, вечно намусения вид и физиономия на човек, решен на всичко за победата, агресивния му стил, вечната жажда за това да се бори до последната секунда.

И от непрестанните разправии със съдиите. Скандалът е в кръвта му, а малко след дебюта му в националния тим (1995-а) един местен журналист ражда и прозвището "Мексиканският Стоичков" - а те помнят много добре Ицо, който ги разплака през 1994-а на световното. Стилът му е подобен - не прощава, не се дърпа от единоборства, гори в играта и винаги е в екшъна.

Снимка: Getty Images

И е човек за големите мачове. Пак като Стоичков.

Вкарва първия си гол за Мексико срещу Бразилия на "Голд Къп" през 1996-а, завършил със славен триумф с 2:0. Разписва се паметно на Копа Америка 1997 срещу Еквадор, после бележи в белгийската врата на Мондиал 1998 (2:2). Играе ли Мексико на голям турнир, Каутемок е на линия за важен гол.

Добавя още две попадения на Копа Америка 1999, преди да избухне на Купата на Конфередациите същата година, на която страната е домакин. Вкарва четири пъти на Саудитска Арабия, преди на финала да донесе победата и купата срещу Бразилия - 4:3. Още два пъти в кариерата му записва голове на Мондиали (и така има общо на три различни) - победно за 1:0 срещу Хърватия през 2002-ра и за 2:0 над световния шампион Франция през 2010-а.

Още през 1998 г. светът ахва от финта му, патентован и станал култов на цялата планета. Ако Роналдиньо има "еластико", Куатемок измисля своята "куатеминя" - щипва топката с двата крака, когато е затворен от бранителите, скача с нея между тях, като я пуска във въздуха, за да не му бъде отсъдено нарушение за задържане. И или трябва да го ритнеш или хванеш за екипа, или те е елиминирал!

Каутеминята е толкова популярна и зрелищна, че създателите на видеоиграта FIFA 1999 я включват като специално умение в симулатора си и всеки може да я пробва. Но не на терена - което е далеч по-сложно, а с джойстика.

11 години по-късно грейва на обложката на FIFA 2010 като почит към приноса му, защото финтът фигурира във всяко издани след 1999-а.

Та този агресивен, скандален понякога, винаги различен и опитващ импровизации нервак, се отказа през 2016-а, когато подписа с Клуб Америка на 42 г., за да изиграе последния си мач там, където започна. Договорът е само за един мач - влиза, записва минути и се оттегля от професионалната си кариера. По това време вече от месец е политик от партията на социалдемократите, а дори е избран и за кмет на града Куернаваса, столица на щата Морелос, един от най-малките сред 31-те регионални областни на административното деление в страната.

Embed from Getty Images

Скандалите не закъсняват и в новата му кариера.

Първите обвинения са, че не е изпълнил най-важното си предизборно обещание за инвестиции в полицията, в органите на реда и справянето с престъпността. Обвиняват го във взимане на подкупи, но преди това и в даване на такива по време на изборите. Също - за първи път, политически опоненти споменават за връзките му с наркобарони на Мексико още от времето, когато е футболна звезда.

Едно от обвиненията, никога не стигнало до прокуратура и съд, е в местните медии - че е съучастник в отвличане и убийство на едър местен бизнесмен, поръчано от бос на картел в региона. По този въпрос Бланко взима отношение и уволнява секретаря на областния съвет на града си Роберто Морено, който се е обърнал срещу него и подкрепя обвиненията. Това е началото на раздора му с партията, издигнала го за кмет.

През 2018-а подава оставка и напуска поста, но само, за да се кандидатира ... за по-висок. Вече като член на либералната PES (Партия на социалната среща), възприемана като дясна и консервативно залагаща на християнски ценности, Бланко става кандидат за губернатор на Морелос. И печели през 2018-а, когато тази партия помага и на Анрес Обрадор (куриозно, подчертано ляв кандидат) да стане президент на страната.

И започва мандатът на нападателя, вече в костюм, на новия му пост.

Embed from Getty Images

Още след няколко месеца срещу неговото управление в Морелос има протести. Най-вече заради престъпността, която се вихри с пълна сила. Но и заради назначенията на брат му Улисес, на доведената му сестра Лиу Леон, на чичовците му Карлос и Хайме, както и на Балтасар Мехия - близък приятел със съмнителна репутация в обществото, на високи постове в администрацията на щата.

Местен вестник изкарва и заплатите им - доста сериозни и над приетото за такива позиции. Бланко е бесен, като атакува медиите, че "водят кампания срещу него, защото е световноизвестен, което буди завист".

Не помага обаче следващото разкритие - за връзките му с най-големите лидери на тъмните наркокартели в страната. Губернаторът излиза в национална телевизия и прави обръщение, припомняйки кой е, колко радост е носил на народа си и отхвърляйки обвиненията. "Парите ми са в банката, защото съм ги постигнал с футбола. Не съм корумпиран, не влизам в игри с никого и служа на гражданите, които ме избраха", казва.

Изследвания показват обаче, че рейтингът му е рекордно нисък за цялата кариера на политик, след като е тръгнал от изключителни нива. Той е обичан от мексиканците като играч и затова стартът е силен. Но с времето се натрупва неприязън и негативизъм към политическите му ходове и контакти.

Оказва се, че е имал дълг към данъчните в Мексико, но на старта на политическата му кариера той е опростен. Не става дума за милиони, а за някакви си 15 600 американски долара. Но това е поредната бухалка в ръцете на политическите му опоненти. "Ако сте обикновен мексиканец и не сте играл футбол, няма да ви ги опростят", казва един от тях.

През есента на 2022-ра дойдоха нови тежки удари - вестник "El Sol de Mexico" публикува фотос на Куатемок с трима мъже, идентифицирани като популярни гангстери от подножието на върховете на йерархията на наркокартели. Тя е от 2019-а, като от тогава до публикуването един от тримата е разстрелян показно в нарковойната - Исидро Кастро, наричан Ел Рай. Втори е в затвора - Ървинг Солано, с прякор Ел Профе, а третият - в неизвестност.

"Готин съм, хората ме харесват и ме помнят като играч. Затова и всички искат да се снимат с мен, а аз не отказвам на никого - е реакцията на губернатора. - Не зная кои са тези хора, не съм ги питал и с какво си изкарват хляба. Ако знаех, че са наркоси, щях да наредя да ги арестуват."

През ноември миналата година бяха последните обвинения, които го свързваха дори с могъщите картели на Синалоа и Халиско от "едно време, та до наши дни". Той отговори с усмивка в телевизонно интервю, в което главно дискутираше шансовете на Мексико на Мондиала в Катар и си спомняше за славните времена по терените.

Обвиненията стават все по-мощни, тече и разследване. Включително за източване на средства, облагодетелстване от поста и т.н. Неговият отговор? Хвърли скандални контраобвинения, че самият той е изнудван от шефа на партията му (с която също се раздели и изпокара, като с първата), след което каза смело в началото на новата година: "Защо аз да не съм следващият президент? Кой е по-популярен от мен по света като лице на мексиканците?".

Ето това е той. Днес прави 50 години - един от култовите герои на футбола, различен, със собствен почерк (и финт), избухлив и никога скучен. Очевидно - съвсем не скучен и в костюм, заемащ отговорен държавен пост.

За мексиканците името му имаше един статут - на нещо като Божество, до 2015-а, но днес изглежда е съвсем различен. Политическата му кариера махна ореола, създаден от футболната.

И това не ни звучи много непознато, нали?

Снимка: Getty Images