Принудителната и безпрецедентна пауза, която футболът претърпя в последните месеци, е на път да приключи за родните клубове.

Утре, на 5 юни, елитният футбол у нас се завръща с 25-ия кръг на Първа лига. Мачовете ще се подновят с Локомотив (Пловдив) - Етър от 18:45 часа, докато от 21 ч на "Герена" ще започне дербито между Левски и Лудогорец.

Шампионатът ще се изиграе в съкратен вариант, след като в продължение на седмици в БФС се опитваха да измислят оптимален вариант.

Не е тайна, че голяма част от клубовете - вероятно повече от половината, изобщо не искаха да има доиграване. Те предпочитаха варианта с прекратяване и приемането на временното класиране за крайно. За щастие, това се оказа само предложение и теза, до развиването на която не се стигна. Не се постигна обаче и решение за доиграване на всички оставащи мачове, като плейофната фаза ще бъде съкратена наполовина.

Отборите ще изиграят оставащите два кръга до края на редовния сезон 25-и и 26-и. За Лудогорец и Арда мачовете са три, защото срещата им на 1 март бе отложена. По това време шампионите спазваха задължителната си карантина след прибирането от Милано и мача с Интер в Лига Европа - един от последните преди пандемията да замрази спортния живот.

След редовния сезон, отборите от първата шестица ще имат 5 плейофни мача, докато тези от долната половина ще имат 3 срещи в групата, а след това идват баражи. Те ще определят борещите се за оцеляване, както и отборът, който ще играе в плейофния дуел за Лига Европа.

Последните мачове от Първа лига у нас се играха на 8 март, а почти три месеца по-късно, ето каква е ситуацията в елитната ни дивизия:

Шампионската титла

На този етап изглежда, че хегемонът в последните години Лудогорец ще достигне до своята девета поредна титла. Разградчани имат 9 точки аванс на върха в таблицата, като и мач по-малко от преследвачите си - три отбора с равен актив: Локомотив (Пд), Левски и ЦСКА.

Да, разградчани имат директен сблъсък с един от конкурентите си още утре, когато гостуват на "Герена". В плейофите ще срещнат още веднъж "сините", ще имат мачове с ЦСКА и Локомотив. Вероятно Лудогорец ще изгуби точки в някой от тези двубои, но за преследвачите му има друг проблем.

Далеч сме от мисълта, че някой измежду Левски, ЦСКА или Локомотив ще направи невероятни победна серия в тези седем кръга и няма да загуби точки. Бъдете сигурни, че в преките дербита между трите тима, всеки от тях ще "пуска кръв". По този начин достигането на лидера си изглежда направо невъзможно.

Именно заради това е трудно да вярваме, че хегемонията на Лудогорец ще може да бъде прекъсната. Естествено, че въпреки периода без мачове, разградчани продължават да са и най-стойностният тим у нас, както в спортно-техническо, така и в организационно отношение. Да не забравяме, че шампионите все още са без поражение в първенството, а ако не допуснат такова в оставащите си 8 мача, може да подобрят постижението на ЦСКА отпреди 12 години. Тогава "армейците" не допуснаха поражение в шампионския си сезон, но в 30 кръга. Сега Лудогорец може да го направи в 31.

Пореден мотив да вярваме, че особена битка за титлата няма да има, са и коментарите от лагерите на трите преследвача. Треньори и ръководители на тези тимове изтъкваха в последните дни преди рестарта, че цел са Купата на България и участие в Европа, а не преследването на Лудогорец.

Снимка: БТА

Битката за Европа

За разлика от борбата за титлата, тази за Европа се очертава да бъде изключително драматична, вероятно с развръзка в последния кръг. Левски, ЦСКА и пловдивският Локомотив са с равни точки на второ, трето и четвърто място, като също така са на полуфинал за Купата на страната заедно с Ботев (Пловдив).

При вариант, в който Ботев грабне Купата, то освен "канарчетата", в Лига Европа ще играе вторият в класирането. Последната квота ще е за победителя в баража между третия и седмия в крайното подреждане. Това ще означава, че четвъртият в класирането ще остане с празни ръце.

Ако обаче ЦСКА елиминира Ботев на полуфиналите, то Купата ще бъде спечелена от някой измежду "червените", Левски и Локомотив, защото именно "сините" и "чернобелите" са участниците в другия полуфинал.

Този сценарий автоматично ще означава, че спечелилият Купата тим ще играе в Европа, заедно с вторият в класирането. Ако именно носителят на нaционалната Купа е втори, то заедно с него в Европа ще играе третият. Тогава фаталното място може да се окаже четвъртото, защото то праща настанилият се там отбор на бараж за Лига Европа.

Безспорно борбата се очертава жестока, а тя е пряко зависима и от турнира за Купата на страната. Между Левски, ЦСКА и Локомотив разлика в точките няма, а преди паузата нямаше особена разлика и в спортно-техническо отношение.  Евентуалното изпускане на европейска квота ще бъде жесток удар по който и да е от тези отбори. Най-вече от финансова гледна точка.

Трите тима ще играят помежду си по веднъж в плейофите, а ЦСКА ще посрещне Локомотив още следващата седмица в последния кръг от редовния сезон. Очакват ни сблъсъци със сериозна интрига, а всяка спечелена или загубена точка може да се окаже фатална за европейските амбиции на тези отбори.

Само на 4 точки зад тях е и Славия, който при определени обстоятелства също би могъл да се намеси в тази битка. Може да се каже, че това бе отборът в най-добра форма преди спирането на сезона, а малката дистанция от топ 4 оставя вратата за атака на Европа широко отворена пред "белите".

Колаж: Павлин Даскалов

Баражът за Европа

Вече уточнихме, че домакин на този бараж ще е третият или четвъртият в класирането, в зависимост от това, кой е победителят в Купата на страната.

Негов съперник ще бъде седмият в крайното класиране. Към момента седми е Берое, но пък старозагорци имат равен актив точки с шестия Черно море, а още в неделя двата тима играят помежду си под Аязмото.

Тук обаче изниква доста абсурдна ситуация. Ако двата състава имат европейски амбиции (което е напълно естествено), то шестата позиция не ги устройва. Защото така ще попаднат в горната част на таблицата, където за 5 кръга няма да стопят разликата до местата, осигуряващи европейски квоти.

Мечтата за Лига Европа минава само през оставане на седма позиция. Абсурдът е, че ако Берое и Черно море искат да играят в евротурнирите, то и за двата отбора е задължително да загубят директния сблъсък в неделя. Ако наистина това са намеренията им, то неделният мач може да се окаже тъжна пародия на футбол и истински куриоз, но такъв, от който да не ни е до смях. Надяваме се такъв сценарий да няма, а отборите да се борят за успеха.

Разбира се, оставането на седма позиция след края на редовния сезон не гарантира сигурен бараж за Лига Европа, защото в плейoфите за този бараж ще участват пловдивския Ботев, Арда и някой измежду Етър и Царско село.

Шестата позиция обаче осигурява протоколно доиграване на сезона. Да, с пет мача срещу водещите тимове, но три от тях като гост и без особен шанс за някаква промяна в крайната позиция.

Снимка: БТА

Битката за оцеляване

Тук има едно почти сигурно нещо. Това е, че Витоша (Бистрица) ще се раздели с елитния си статут, след като в два поредни сезона се измъкваше "на косъм". "Тигрите" са събрали едва 6 точки за 24 кръга, като изостават на 12 от предпоследното място. Теорeтичната възможност за оцеляване все още е налице, но тя минава през успех още срещу ЦСКА този уикенд. Това едва ли ще се случи и така можем да кажем, че Витоша е практически сигурен изпадащ. 

Дори и треньорът Асен Букарев призна преди седмица, че всички в клуба вече правят планове за участието във Втора лига от новия сезон.

Предпоследен в класирането е Дунав (Русе) с 18 точки, Ботев (Враца) има 19, Царско село е с 22, а Етър - с 24.

За тези отбори решителни ще са сблъсъците в плейофната фаза. В края на сезона, останалият на предпоследното 13-о място, ще играе бараж срещу втородивизионния Септември, а отборът на 12-а позиция ще играе срещу Монтана.

Снимка: БТА

По всичко личи, че в очертаващите се месец и половина до края на шампионата, най-малките въпросителни са свързани с първото и последното място.

Допускането на публика да заеме 30% от капацитета на стадионите все пак ще разведри иначе тягостната атмосфера, но пък едва ли можем да се надяваме на страхотни спектакли, предвид дългата пауза и малкото време за подготовка.

Едно поне е сигурно. Футболът се завръща под някаква форма и с това сякаш се завръща усещането за нормализиране на ситуацията около нас.