Когато руските бомби загърмяха в близост до украинската столица Киев на 24 февруари, футболът престана да има значение. Сега, два месеца след началото на войната, спортът може да помогне за заздравяването на раните. Поне частично, разбира се.

Динамо Киев, който е най-големият клуб в страната, измисли план как да помогне. От тима поискаха позволение от президента Володимир Зеленски да пътуват из Европа и да отправят послание за мир на целия континент.

Чрез футбола те искат да разкажат история за мъка и надежда, както и благодарност за отворените врати, които ги посрещат в чужбина след ужасната обстановка в страната им. В момента играчите на Динамо Киев се подготвят в Букурещ под ръководството на своя румънски треньор Мирча Луческу. Той няма сили да се усмихва предвид тежката ситуация, но за 76-те си години е доста жизнен и носи титлата на най-възрастен активен треньор в европейския футбол.

Всички играчи на Динамо са на разположение, с изключение на четирима чужденци, които си намериха други отбори след началото на войната. В последните 50 дни треньорът и асистентите му опитват да уредят автобуси, с които да помогнат за бягащите от Украйна, както и на бременните съпруги на някои от играчите, които трябва да получават медицинска помощ.

Снимка: Getty Images

Може да се каже, че тези футболисти тренират с краката си в Букурещ, но сърцата им остават в Украйна. Последната тренировка на тима продължи малко повече от час. Луческу наблюдава внимателно отстрани и следи дори за най-малките детайли. Шеги и закачки няма, каквито се случват на всички тренировки из европейските клубове.

Тишината е прекъсвана за кратки нареждания от треньорския щаб и Луческу се опитва да припомни на играчите нормалния тренировъчен процес какъвто е бил преди войната.

"Психическата стабилност е най-важното нещо за момчетата в момента. Опитвам се да действам, както съм го правил винаги. Тези часове, които прекарваме заедно, са много важни за тях. Това е единственото време от деня, в което се фокусират върху неща извън войната в родината им. Подобна обстановка не е имало от края на Втората световна война и ситуацията е екстремна. Не знаем кога ще свърши войната и как ще се развият действията. Важно е да запазим надеждите си живи и да изразим становище с мисията си из Европа", каза наставникът-ветеран в интервю за Би Би Си.

През 2014-а Луческу беше начело на големия враг на Динамо - Шахтьор (Донецк), и тогава той и отборът му трябваше да се изтеглят заради конфликта в Донбас. Клубът напусна дома си и отиде в Киев. Румънският специалист обаче никога не е очаквал, че Русия ще предприеме сегашните действия.

Снимка: Getty Images

"Оставих много спомени в Донецк. Мачове, специални нощи в Шампионска лига и дербита на "Донбас Арена". Когато напуснахме града, нямах представа, че повече няма да се върна", споделя румънецът.

По време на първия руски обстрел през февруари, Луческу си мисли, че става дума за буря - "През нощта се събудих и мислих, че навън има гръмотевици, но на сутринта разбрах за бомбардировките. Не съм го очаквал, бях шокиран".

В първите дни след нападението треньорът отказва да напусне Киев, но е склонил след множество съобщения от чуждестранни посолства. Благодарение на 17-часово каране той е стигнал до румънската граница, като е поддържал постоянна връзка с клубния консултант Аркадий Запорожану, със собственика Игор Суркис, с играчите и техните семейства.

"Трябваше да осигурим сигурност на 82 души и съм изненадан от солидарността, която показа Румъния. Имаше много жени и деца, които приеха, както и двама мъже. Някои от семействата бяха взели домашните си любимци в автобуса, дори имаше и един папагал. Тези сцени останаха като белег в спомените ми", казва Запорожану.

Снимка: Getty Images

Един от двамата мъже на автобуса е на 87 години, а другият е капитанът на Динамо Киев Сергей Сидорчук, който има право да напусне Украйна във военно положение, защото е баща на три деца.

"На румънската граница се нуждаехме от нови автобуси и шофьори, защото тези, които караха, нямаха право да напуснат страната. Действахме бързо и намерихме нови превозни средства в Молдова. Представете си придвижването на всички деца и домашни любимци, както и багажа в колите след толкова дълго чакане и трудно пътуване. В Румъния ги настанихме в хотели или при местни семейства, но беше много трудно да намериш временен дом за толкова много хора. Все още не вярвам, че тези неща се случват. Иска ми се да си ударя шамар и да се събудя от кошмара. От два месеца всичко е наопаки, изминах стотици километри между граничните пунктове, за да намерим решение за тези хора", добавя Запорожану.

Лично президентът Зеленски трябваше да подпише писмото, което да разреши на играчите на Динамо Киев да напуснат страната и да започнат футболен турнир. Шахтьор също кандидатства и получи правото да тренира и играе в чужбина. Двата украински отбора се готвят и за изпращане на национали за предстоящия плейоф срещу Шотландия на 7 юни. Ако спечелят на "Хемпдън Парк", ще имат право да играят с Уелс няколко дни по-късно за място на Европейското първенство.

Преди да заминат за Румъния играчите на Динамо са тренирали в клубната база и след това са се преместили в друга, която се намира в гориста местност на стотина километра от столицата. Пътуването до Букурещ е продължило 48 часа.

Снимка: AP/БТА

"Когато с Луческу напуснахме Киев, видяхме очите на играчите. Ние напускахме, а те оставаха. Изражението им остана с нас, а сега сме заедно отново. Така трябва да бъде, трябва да живеем заедно в мир", емоционален е клубният консултант.

Играчите на Динамо донесоха в Букурещ и своите лични истории. Запорожану разказва, че много от тях имат близки в Мариупол и други градове, които са в сърцето на конфликта. Един от клубните скаути - Володимир Безонов, е на първа линия в отбраната на страната.

Мачовете за Динамо започват във вторник, когато 16-кратният шампион на Украйна играе с Легия във Варшава. Луческу определя срещата като символна, защото Полша има важна роля в приемането на украински бежанци.

След това Динамо ще пътува за Истанбул, за да играе с Галатасарай преди да се върне в Букурещ за мач със Стяуа. През този месец ще пътува и за Дортмунд за мач с Борусия и Динамо Загреб.

Луческу се надява и на мач с Манчестър Сити през май след голяма подкрепа от колегата му Пеп Гуардиола. Карло Анчело от Реал Мадрид, както и президентът на ПСЖ Насер Ел-Хелаифи също изразиха солидарност към Динамо.

"Тук не става дума за футбол, той е просто нашето средство. Поканите за мачове е знак за подкрепа към тези, които се бият и страдат в Украйна и за тези, които трябва да се скрият от опасността. Нека хората да дойдат не заради мача, а за да покажат, че им пука за това, което се случва", призова Луческу.