Българинът Андрей Гълъбинов изригна с гол и асистенция на една от най-големите сцени в италианския футбол - римския стадион "Олимпико".

Нападателят на Специя вкара от дузпа в 6-ата минута за 0:1 и асистира на Рикардо Сапонара за 0:2 в 15-ата, а отборът на българина направо прати нокдаун гранда Рома в осминафинал за Купата на Италия.

Нокдаун, но не и нокаут - римляните се вдигнаха, върнаха попадение в края на първото полувреме чрез Лоренцо Пелегрини, а в 73-ата Хенрик Мхитарян изравни и вкара мача в продължения - 2:2.

По това време 32-годишният Гълъбинов вече не бе на терена, сменен в 68-ата минута. Българинът се завърна след травма, която получи през октомври срещу Милан в първенството и не бе играл до 16 януари. Тогава влезе за три минути като резерва срещу Торино (0:0), а в Рим бе същинското му завръщане като титуляр. Очевидно бе, че няма да има сили за цял мач.

Андрей отбеляза 4-ия си гол за сезона. Другите три са в Серия А, където реализира и първото, историческо попадение за Специя изобщо в елита на италианския футбол.

В продълженията на този драматичен спектакъл Рома остана с 9 души за 120 секунди. Първо в 91-вата минута Джанлука Манчини бе изгонен с втори жълт картон, а веднага след това вратарят Пау Лопес спря откъсващ се нападател и получи директен червен.

С двама души повече Специя просто нямаше как да изпусне шанса - юношата на Рома Даниеле Верде заби с глава за 3:2 в 114-ата минута. А в 119-ата Сапонара вкара гол-шедьовър, прехвърляйки технично резервния страж Даниел Фузато - 2:4 и напред отива аутсайдерът!

Куриозно, една от най-срамните загуби в последните години на Рома изобщо бе считана тази от сезон 2015/2016 г., пак от Специа за Купата на същия етап, отново на "Олимпико". Тогава тимът на гостите е в Серия В, но печели с дузпи.

Също любопитно, този сезон на римските "вълци" не им върви с български съперници. Те направиха 0:0 у дома и загубиха с 1:3 като гост от ЦСКА в Лига Европа през есента. А сега ги наказа наш сънародник, който е ... юноша на "червените".

На четвъртфинал Гълъбинов и компания няма да имат по-лесна задача, а ще гостуват на Наполи на 26 януари.