Трябва да си малко луд, за да биеш по този начин дузпа в полуфинал на Шампионската лига - около това мнение се обединиха спортните медии за култовото изпълнение на Карим Бензема от снощния спектакъл срещу Манчестър Сити - 4:3.

Французинът оформи крайния резултат с изпълнение на дузпа "Паненка", нареждайки се до легенди, които са си позволявали подобна волност в надпреварата.

ВИЖТЕ ВИДЕО С ВСИЧКИ "ПАНЕНКИ" В ШАМПИОНСКАТА ЛИГА

Преди Бензема, за последно Лионел Меси си бе позволявал да бие дузпа по този начин в този турнир.

Добре известно е, че това изпълнение е изобретено от Антонин Паненка и се ражда през 1976 г., когато чехословашката звезда го използва, за да надхитри легендарния вратар на Германия и Байерн Сеп Майер по време на финала на европейското първенство.

Чехите пропиляват преднина от 2:0 в редовното време и са принудени да играят продължения, а след това и дузпи.

След като биват изпълнени първите седем удара, Ули Хьонес пропуска за германците, давайки възможност на Паненка да спечели турнира.

Следващите секунди, в които Майер се гмурка вляво, докато топката просто се плъзва в средата на вратата, ще влязат в историята на футбола като раждането на ново умение, революционен начин, с който да се вкара гол.

Пеле го определи като дело на "гений или луд".

"Подозирам, че Майер не харесва твърде много звученето на името ми. Никога не съм искал да го изкарвам смешен, заяви преди години Паненка пред официалния сайт на УЕФА. - Напротив, избрах дузпата, защото видях и осъзнах, че това е най-лесната и проста рецепта за отбелязване на гол. Това е проста рецепта."

Антонин Паненка е бащата на този удар.

Getty Images

Откакто този трик е изпълнен за първи път през 1976 г., той се използва с нарастваща редовност от някои от най-великите играчи в някои от най-важните моменти.

Може би най-известната "Паненка" е от финала на Световното първенство по футбол през 2006 г., когато Зинедин Зидан дава преднина на Франция за 1:0 срещу Италия, копвайки топката във вратата на Джанлуиджи Буфон.

Разбира се, мачът завърши с разочарование за Зизу, тъй като той е изгонен, а Франция загуби чрез дузпи, но това остава момент, увековечен във фолклора на играта.

Зидан е автор на уникална "Паненка" срещу Буфон

Getty Images

Андреа Пирло е другият, който е използвал успешно този трик, като великият италианец реализира такава дузпа на Евро 2012 срещу Англия.

"Взех решението си точно в последната секунда, когато видях вратаря Джо Харт да прави всякакви неща на голлинията си. Когато се засилих, все още не бях решил какво ще направя. И тогава той се премести и решението ми беше взето. Всичко беше импровизирано, а не предварително обмислено", разказва Пирло.

В съвременната игра асът на Барселона Лионел Меси неведнъж е блесвал с подобно изпълнение, Еден Азар, Мемфис Депай и Рахим Стърлинг също са използвали техниката, но за най-голям майстор се счита Серхио Рамос.

"Рамос несъмнено е един от най-добрите в света, признава самият Паненка. - Спомням си, че първите му удари не бяха от най-красивите, но всички влязоха, а това е важното в крайна сметка. Изпълненията на Рамос са едни от най-елегантните дузпи, които съм виждал в живота ми".

Колкото до класацията за най-много изпълнение дузпи "Паненка", там номер 1 е Себастиан Абреу. Който носи лесно обяснимия в такъв случай прякор Ел Локо (Лудия, б.р.),

След като на световното първенство по футбол през 2014 г. той отбеляза гол за Уругвай срещу Гана от дузпа, използвайки този метод, не блесна със скромност: "Какво прилагателно използвахте, за да опишете дузпата на Зидан? Безумна? Магия? Вече може да я наричате и Абреу?".

Той дори може да претендира, че е вкарал две "Паненки" в един мач - когато Ботафого победи Флуминензе с 3:2 далеч от дома през 2011 г.

Разбира се, ударът си остава изключително рисков и има безброй болезнени доказателства за това. Един от последните, които се опариха, е нападателят на Сърбия Александър Митрович, който с подобна техника прехвърли вратата в мача с Черна гора.

И после сам призна пред медиите: "Аз съм глупак".

Гари Линекер също се прочу с това, че през 1992 г. в приятелски мач на Англия срещу Бразилия пропусна възможността да изравни рекорда за отбелязани голове за своята страна, тъй като се провали с изпълнението на "Паненка" и вратарят улови с лекота топката.

Може би най-скъпият неуспешен опит обаче е на французина Ян Керморган - той играе за Лестър в полуфинала на плейофите през 2010 г. срещу Кардиф, който можеше да донесе на "лисиците" промоция във Висшата лига. Изпълнението му обаче бе прекалено слабо, което доведе до лесно спасяване на стража на "сините птици" Дейвид Маршал.

Дали тепърва ще виждаме още огромни провали с този тип дузпа, или пък гениални изпълнения? Вечната битка между дузпаджиите и вратарите продължава...

Getty Images