Гол от съблекалнята и топ вратар зарадваха ЦСКА на Коритото
Александър Томаш за трети път през сезона надви бившия си Спартак
ЦСКА победи Спартак с 1:0 във Варна в първи мач от втората група на efbet Лига, която трябва да определи кой отбор ще играе плейоф за класиране в Лигата на конференциите.
"Черевните" на Александър Томаш за трети пореден път през сезона спечелиха срещу бившия му тим и по този начин поне временно поведоха в така важното класиране на четирите отбора. Те са с 50 точки и водят с една на втория Ботев Пловдив, който в неделя приема Берое. Спартак вече трети с 48 точки.
Единственото попадение за ЦСКА вкара защитникът Лумбард Делова още в третата минута, но важна роля за успеха на "армейците" има и привлеченият наскоро вратар Фьодор Лапухов, който направи не малко спасявания.
Победата е втора поредна за Томаш след тази над Черно море за Купата и по този начин той сваля напрежението върху себе си, макар отборът му и днес да бе уязвим в големи периоди от срещата.
Мачът трудно можеше да започне по-добре за столичани, тъй като те поведоха още във третата минута. Първо удар с глава на Адриан Лапеня беше спасен от Мартин Величков, а секунди по-късно Лумбард Делова получи топката, финтира бранител и стреля, за да се получи коварен рикошет и гол. Централният защитник от Косово показа качества, присъщи на нападател.
След това дойдоха силни минути за Спартак, като последователно Бернардо Коуто, Йоан Бауренски и отново Коуто имаха шансове, но леко пропиляни, особено от бразилеца.
И въпреки това ЦСКА можеше и трябваше да поведе с 2:0 в самия край на полувремето. Джейсън Локило и Йоанис Питас се измъкнаха сами срещу вратаря, а белгиецът направи голяма глупост като стреля, вместо да подаде. Това позволи на излезлия Мартин Величков да направи великолепно спасяване, вместо да изгледа как Питас вкарва на празна врата.
Головите положения продължиха с пълна сила през втората част. В 55-ата минута Димитър Митков стреля точно от пряк свободен удар, а Лапоухов спаси, за да последва пропуск при добавката на Йохан Щраус от близка дистанция.
Последваха нервни минути със спорни ситуации и още едно спасяване на Величков след удар на Илиан Илиев. Джеймс Ето'о от гостите пък получи девети жълт картон рпез сезона и това означава, че ще пропсуне следващите два мача. В този период пък "соколите" имаха и претенции за директен червен картон на Делова, но главният съдия взе друго решение.
ЦСКА имаше късмет в 82-ата минута. Лапоухов направи спасяване след удар на Коуто, но топката отиде в опасна зона и беларуският страж показа светкавична реакция, за да се разтегне и да отрази добавката на Па Конате.