Голът на Гунди, рок звездата Кийгън и сбогом на Стоичков - история на мачовете с Англия (видео и снимки)
Да не забравим и попадението на Георги Марков, единствено в официален мач срещу "трите лъва"
България срещу Англия в евроквалификациите догодина - пътят е труден, съперникът е четвърти в света и една от големите футболни нации.
Но двубоите ни с родината на играта не са само мачове за точки, а романтика, глави от славна история, белязана с имената на Гунди и Стоичков, на Кийгън, Шиърър, на сърове, на български легенди...
ВИЖТЕ В ГАЛЕРИЯТА ПАМЕТНИ МИГОВЕ ОТ СБЛЪСЪЦИТЕ НИ С АНГЛИЯ ПРЕЗ ГОДИНИТЕ>>>
Играли сме 10 пъти срещу Англия, нямаме победа и само два пъти сме вкарвали гол.
Статистиката ни срещу "трите лъва" е една от най-неприятните в таблиците с историческите сводки на националния отбор.
Просто са ни трудни. Има грандове като Италия, с които винаги правим оспорвани мачове, понякога дори им взимаме точки в сериозни двубои... Дори Германия сме побеждавали, и то на голям форум.
Но с англичаните винаги е мъка.
Паметен момент - Георги Марков изравнява на "Българска армия", 1:1, не допуснахме загуба, а това бе първият ни и единствен гол срещу Англия в официален мач!
Снимки: Getty Images/Guliver PhotosЕдинственото ни попадение в официален мач вкара покойният Георги Марков, който изравни за 1:1 на стадион "Българска армия" през 1999 г. Така и завърши онзи двубой, но той остава незабравим и с раздялата на Христо Стоичков с българската фланелка.
На големия ден в София дойде и Йохан Кройф, за да уважи Ицо. Двубоят бе белязан и с червения картон на младия Мартин Петров, дебютирал за националния тим в официален мач.
Първата ни среща е на Мондиал.
В Чили през 1962-ра стигаме до престижно 0:0. В нашия състав греят имена като Георги Найденов, Добромир Жечев, Георги Аспарухов, Динко Дерменджиев, Иван Колев... Насреща са Боби Муур, Боби Чарлтън, Джони Хейнс - трети за "Златната топка" година по-рано, Джими Грийвс (трети в същата анкета година по-късно). Изключителен английски отбор.
Шест години по-късно Гунди вкарва първия ни гол в тяхната врата, за който в историята на футбола ни има запазено място някъде високо горе около върховете.
Не толкова по важност, защото все пак е в приятелски мач, но като значимост - вкаран е на "Уембли", първи срещу родината на футбола, страхотен като изпълнение...
Това са двата ни гола. На Гунди и на Георги Марков.
Нататък записваме 0:1 през юни 1974 г. в София, пак в контрола, 0:3 в европейска квалификация у дома през 1979-а, 0:2 на "Уембли" същата година.
Този мач в Англия е помнен с първото попадение на младия им талант Глен Ходъл, който с годините се превърна в легенда, бе и национален треньор. Ходъл днес е популярен телевизионен анализатор, а наскоро уплаши всички, когато бе приет в болница по спешност с инфаркт.
А първият от същия цикъл - в София, остава в съзнанието на едно цяло поколение българи с появата и представянето тук на Кийгън. По това време той е носител на "Златната топка", играч на Хамбургер, вероятно най-популярният в Европа след ерата на Бекенбауер и Кройф.
Кевин гостува в най-популярното телевизионно предаване у нас - "Всяка неделя", като впечатленията от него не избледняват - интелигентен, с чувство за хумор и харизматичен. Дългите му коси на рок звезда допринасят за имиджа му на една от първите суперзвезди във футбола.
Месеци преди Евро 96, на което те бяха домакини, отново им гостувахме на "Уембли" в контрола, но паднахме с 0:1. В онзи мач имахме своите шансове, но те бяха един от топ отборите в Европа. На самото първенство дузпи ги спряха на полуфинала с Германия.
Две години по-късно по-късно направихме боево 0:0 в европейска квалификация, а после дойде споменатото 1:1 в София и прощаването на Стоичков с националния.
Отново бяхме в една група за Евро 2012, когато ни разбиха с лекота - 0:4 в Лондон и 0:3 в София.
След мача у нас дойдоха обвинения в расизъм заради маймунски звуци от трибуните, които спохождаха отиграванията на Ашли Йънг от гостите. Глобиха ни с 40 000 евро и играхме без публика заради провинението.
Догодина отново ги срещаме два пъти. Този път нямат звезди като Чарлтън, Кийгън, Грийвс, Джерард или Рууни.
Но отборът им е четвърти в света, класира се на финалната четворка за Лигата на нациите и набира скорост. Днес асовете са Хари Кейн, Деле Али и Рахийм Стърлинг, а селекционерът Гарет Саутгейт игра в София в онзи двубой, в който Стоичков каза "стоп" преди 19 години.
ВИЖТЕ В ГАЛЕРИЯТА ПАМЕТНИ МИГОВЕ ОТ СБЛЪСЪЦИТЕ НИ С АНГЛИЯ ПРЕЗ ГОДИНИТЕ>>>
Любопитно, има и три мача, които не попадат в тази статистика. България среща Великобритания в квалификации за Олимпиадата в Мелбърн 1956, като бием в София с 2:0 и правим 3:3 на "Уембли".
Това са и първите ни голове на митичната арена, като ги вкарват Димитър Миланов, Георги Димитров-Червения и Стенли Принс (автогол).
Но е важно да отбележим, че съперникът не е с професионални футболисти в състава.
Играят аматьори - това е олимпийски отбор. В нашия състав личат Найденов, Колев, Янев, Божков, Гацо Панайотов, Георги Димитров-Червения. Класираме се, а на финалите в Австралия отново ги срещаме и ги громим с 6:1 на четвъртфинал. Но отново - те са с играчи-любители, а ние - с най-доброто, което имаме.
На "Уембли" звездата е Иван Колев, който раздава автографи на феновете преди и след мача.
Екипът, който документира паметното гостуване, не пропуска да се снима на терена на великата арена (долу).
Румен Григоров, кинорежисьор с над 200 документални филма и Борис Шарланджиев, кинооператор, на терена на "Уембли" след мача от 1956 г.
Снимки: Иван Григоров