В събота от 18,45 часа българско време на "Уембли" е големият финал за най-стария трофей в света на футбола - Купата на Футболната асоциация на Англия. И какъв финал само - Челси срещу Ливърпул.

Актуалният шампион на Европа все още срещу тима, който стигна финал в Шампионската лига и ще играе там на 28 май срещу Реал. И двата отбора, които в края на сезона ще са номер едно по изиграни срещи, далеч пред останалите. "Сините" от Западен Лондон и "червените" от Града на "Бийтълс" са маратонците на европейския футбол за сезона. И то - с разлика.

Мачовете на Челси и Ливърпул ще са по 63, когато най-после чуят последния сигнал на последния двубой. За едните той ще е на 22 май, неделя, когато завършва английското първенство. За другите - 6 дни по-късно в Париж след финала в шампионския турнир срещу Мадрид.

Какъв сезон само...

Челси игра за Суперкупата на Европа срещу Виляреал в Белфаст през август (спечели с дузпи), а после и в Абу Даби на Световното клубно първенство. Това са 3 допълнителни мача към 38-те от първенството, които всеки английски отбор от Висшата лига трябва да изпълни в сезона. Добавяме 10 в Шампионската лига (6 в групата и 4 в елиминациите), както и още 5 в турнира за Купата на ФА до финала, и 6 в надпреварата за Купата на лигата, където също бе достигнат мача за трофея, загубен... от Ливърпул след уникална 120-минутна битка и общо 21 вкарани, и една изпусната дузпи. Ето ги 63 двубоя (60 минали, 3 оставащи).

Снимка: Getty images

В тях отборът на Томас Тухел е вкарал 119 гола, спечелил е 37, трети е в първенството, взе два трофея (Суперкупата и световната клубна купа), достигна още два финала. И това насред урагана, който се вихри около Челси със смяна на собствеността, санкции заради Роман Абрамович и т.н. неяснота.

Ливърпул вече има изиграни 36 шампионатни срещи (остават му още 2), 5 в Купата на ФА (чака и финал), 6 в Купата на лигата и 12 в Шампионската лига (остава му още една). И той ще мине 63 препятствия, преди да свърши маратонският му сезон. Вкарал е удивителните 142 гола в 59 мача, като за последните 42 дни от 1 април насам е бил на терена 12 пъти - по средно веднъж на всеки 3 дни и малко. Това пък е постижение №1 в Европа.

Сравнението между тези два отбора и останалите на континента е драстично. Ето ги най-близките до тях като показатели:

Манчестър Сити, който ще стане шампион на Англия почти сигурно, ще завърши сезона с 55 двубоя. Реал Мадрид, който е първенец на Испания и чака финала с Ливърпул на 28 май в Шампионската лига, ще направи с него също 55. А разлика от 8 срещи в такъв период от време, колкото продължава един футболен сезон, е огромна.

Ето затова в събота ще гледаме финал на "маратонците" - Челси и Ливърпул. Двата отбора, които ще завършат сезона с обиколка повече от останалите... доколкото им стигнат силите.