В една емоционална вечер пред пълни трибуни и страхотна атмосфера, пловдивските Ботев и Локомотив изиграха първото дерби помежду си на новият стадион "Христо Ботев".

Двата пловдивски клуба не се победиха и завършиха наравно 2:2, изигравайки най-резултатния мач помежду си от пест дербита насам.

Не може да кажем, че равенството е изненадващо с оглед историята на това съперничество, защото именно без победител завършиха последните четири срещи между тези отбори, а за последните 12 години видяхме пловдивско дерби с повече от три гола през ноември 2020-а, когато Локо спечели със звучното 6:0.

В останалите мачове пловдивското дерби не се славеше с висока резултатност, но днешният мач промени това.

Високолетящият покрай европейското си участие Ботев започна по-силно мача, търсеше гола и атакуваше със самочувствие, като резултатът бе открит в 17-ата минута.

Майсторски гол на Никола Илиев, който навлезе в наказателното поле, навърза няколко противникови играчи и технично прати топката във вратата за 1:0.

До края на полувремето Ботев имаше игрово предимство, но не успя да го превърне във втори гол, заради което си плати след почивката.

Снимка: БТА

С началото на втората част видяхме един коренно различен тим на Локомотив. "Смърфовете" взеха инициативата, изпуснаха и чист шанс чрез Нтело още в пъвите секунди на полувремето, но малко по-късно той се реваншира с гол за 1:1, получавайки страхотен пас от Димитър Илиев.

Това бяха минути, в които Локомотив имаше игровото предимство, но в средата на това второ полувреме Ботев отново заигра по-добре и след няколко опасни контраатаки, успя отново да излезе напред чрез Укаки.

Радост на "Колежа", а мачът вървеше към първа победа на Ботев в дербито от над две години, докато големият грешник не се оказа правещият дебют на вратата Ханс Бернат.

Датският страж получи шанс за дебют след няколкото слаби мача на титуляра до момента Матвей Игонен, но в 92-ата минута стражът сбърка фатално.

Той не се справи добре с един наглед неособено труден за спасяване удар, избивайки топката право в краката на влезлия от пейката Жулиен Лами, който вкара за крайното 2:2.

Така Ботев и Локомотив отново не се победиха в дербито, а след два кръга двата тима имат актив от по 4 точки.