Пеп Гуардиола днес навършва 50 години и със сигурност може да гледа назад към кариера на играч и треньор, които му отреждат място сред великите на футбола.

На терена спечели шест титли с Барселона, както и Купата на шампионите (днес Шампионска лига), Купата на краля, Купата на УЕФА и Суперкупата на Европа (два пъти). Стана и олимпийски шампион с Испания през 1992-ра на игрите, които бяха в Барселона.

Особено значимо обаче е това, което този човек прави като треньор. Несъмнено това е един от двамата най-успели в професията за новия век, другият е Жозе Моуриньо. И двамата по свой собствен начин промениха играта с философиите си, но стилът на отборите на Пеп го различава от всички останали негови колеги.

Днес Манчестър Сити е считан за фаворит да спечели Висшата лига за трети път в последните 4 сезона. Предстои му финал срещу Тотнъм за Купата на лигата, все още е и в играта за Купата на ФА. Осминафиналист е в Шампионската лига. Тоест - през 2021 г. само до месец май може да вдигне хипотетично 4 купи.

Не че има оплаквания в този раздел и досега в кариерата на наставник, която започна през 2007 г. Тогава поема насред сезона втория тим на Барса, който е в Терцера - третото ниво на испанския футбол. Вдига тима до плейофите и го вкарва в Сегунда. Негов първи успех само шест месеца след дебюта му като треньор.

Същото лято президентът на Барселона Жоан Лапорта го назначава на поста на Франк Рийкард да води първия отбор, пълен със звезди като Роналдиньо, Анри, Ето`о, Шави, Иниеста, младия Лео Меси и т.н. Избран е пред Моуриньо, който е дал устно съгласие дни по-рано да води Барса.

Пеп прави шеметен първи сезон в голямата игра - шест трофея от шест възможни! Титла и купа в Испания, Суперкупа на страната, Шампионска лига, Суперкупа на Европа и Световна клубна титла.

От тогава не поглежда назад и не оставя стандартите да паднат. Днес се гордее с 29 трофея, като 14 са с Барса (за 4 сезона), 7 постигна с Байерн (за три години) и 8 с Манчестър Сити (4 сезона до преди този).

Неговите отбори са спечелили 1022 точки в 423 шампионатни мача, които са изиграли. Това е по 2.4 точки средно на двубой, изумителна статистика! Не слагаме в нея 83-те в първия сезон, който не е пълен (единствен такъв в кариерата му) и е в трета дивизия на Испания, която е полупрофесионална по това време.

След появата му по върховете, в истинския елит, Барса финишира с 87, 99, 96 и 91 точки съответно в четирите му сезона там, като само в последния остана втори. С Байерн постигна 90, 79, 88 - и трите пъти достатъчни за титлата.

Със Сити статистиката е 78, 100 (рекорд в английския футбол), 98 и 81 точки, като има трето място в дебютния му сезон и второ миналата година. Сега е с 35 след 17 кръга, втори, но с мач по-малко от лидера Манчестър Юнайтед. Ако го спечели, ще е първи по средата на първенството.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Стилът на игра е такъв, че топката почти не се дава на съперника.

Няма треньор, който да има такъв усреднен процент в този компонент. Барса на Гуардиола никога не падна под 68.2% средно владеена на топката за четирите сезона с него начело.

Байерн имаше най-нисък процент 69.1 в едната му година, в другите две бе над 70. След първия сезон със Сити процентът пак не пада под 70, но апотеозът е през 2010-2011 г. с Барселона, когато отборът на Шави, Иниеста и Меси е държал топката средно по 72.8 процента на мач, в продължение на 38-те кръга в Примера!

Голямата му болка остава, че не успява да спечели Шампионската лига със Сити. Не го направи и с Байерн, за което бе укоряван. Но човек, който печели трофей средно на 25 мача на своя отбор, каквато е статистиката в кариерата на Гуардиола, трудно може да бъде критикуван.

За 711 двубоя в професията има 29 купи. Спечелил е 72.57 процента от мачовете. И не смята да спира дотук.

Говори за отказване през 2026-а, когато ще е на 55. Дотогава го чакат още предизвикателства в търсене на съвършенството.

Един от най-верните ученици на Кройф със сигурност кара Летящия Йохан да се гордее, докато го гледа някъде отгоре...