Манчестър Сити победи с 2:0 Тотнъм в мач на нерви и напрежение, с което се доближи на един мач от четвърта поредна титла във Висшата лига.

Двубоят в Лондон мина през изключителна драма, когато в последните минути при 0:1 Сон, капитанът на домакините, изпусна чисто положение - сам срещу вратаря на гостите Стефан Ортега. После Ерлинг Холанд реализира втория си гол в мача от дузпа и Сити се настани на върха в класирането с 88 точки. Две повече от втория Арсенал.

В неделя лидерът приема Уест Хем, а преследвачът играе с Евертън, също у дома.

Сценариите:

Сити бие и е шампион.

Сити прави реми или губи, а Арсенал печели - тогава титлата е за лондончани, които имат един гол по-добра голова разлика в момента (а при такъв развой ще увеличат този си аванс).

Ако Арсенал не победи, Сити е шампион независимо от резултата в неговия мач.

И въпреки че изглежда, че най-трудното за "гражданите" мина в Лондон във вторник вечер, Пеп Гуардиола не е на такова мнение:

"Остава най-трудното. Тенисистите казват, че да сервираш за мача на "Уимбълдън" е върховното изпитание. Този последен гейм. Е, за нас най-трудният мач е последният.

Не играхме на нивото си, нервни бяхме и няма съмнение, че очаквахме именно такъв мач. Тотнъм игра много силно, а ние никога досега не бяхме печелили шампионатен мач на този стадион под мое ръководство.

Страдахме, но това е неизбежно, когато си в битка за титлата."

Сити може да направи нещо, което досега не е правено. Четири титли поред не спечели нито един отбор за 136 години съществуване на лигата в Англия (първият шампионат е от 1888-ма). Сега отборът на Пеп е на един мач от четвърта поред. И от шеста за седем години.

От 2018-а насам само Ливърпул веднъж успя да наруши тази хегемония за историята.

Серията на този отбор към титлата е просто умопомрачителна. През календарната 2024-а Манчестър Сити загуби 6 точки в първенството - като гост именно на Ливърпул (1:1), както и у дома с Арсенал (0:0) и Челси (1:1). Няма загуба от 6 декември.

И просто смазва конкуренцията психологически, защото не виждаш къде ще сбърка тимът на Гуардиола...

В Тотнъм усещането е за гордост - у играчите. А феновете празнуваха още на стадиона загубата, което е куриозно. Защото тя не позволи на Арсенал, техния омразен враг, да стане лидер преди последния кръг.

А това поражение означаваше, че за първи път от сезон 1982-83 г. Астън Вила ще играе в турнира на шампионите. Тимът вече е сигурен за четвърто място. Ливърпул е трети и също отива в Шампионската лига, заедно - разбира се, със сигурните за него Сити и Арсенал.