Европейският шампион Португалия постигна убедителен успех с 4:1 над Хърватия в мач от Лигата на нациите.

Макар и без суперзвездата си Кристиано Роналдо, който заради ужилване от пчела изгледа двубоя от трибуните, "мореплавателите" изиграха страхотен мач и тотално надиграха финалиста от последния Мондиал.

Домакините разбиха мита, че са обречени без Роналдо, а атакуващите играчи на тима наистина бяха наслада за окото.

Бърз футбол, много фантазия и страхотни комбинации, оставиха хърватската отбрана без никакви шансове, а ако по трибуните на "Ещадио до Драгао" имаше фенове, те със сигурност щяха да се изправят непрестанно на крака, за да аплодират.

С оглед на показаното от португалците, това 3:0 наистина бе най-малкото, с което "ватрените" можеха да си тръгнат.

Португалия притисна противника си в собственото му поле още от началото на мача, като в рамките на първото полувреме, на три пъти нацелиха гредата, а и вратарят Доминик Ливакович правеше чудеса. Стражът на Динамо (Загреб) правеше невъзможното, за да спаси вратата си, а португалските играчи просто не можеха да повярват, че топката не влиза.

Снимка: АР/БТА

Все пак и Ливакович нямаше какво да направи в 41-ата минута, когато десният краен браниел Жоао Кансело проби успоредно на наказателното поле и със страхотен удар с левия крак откри.

Дори и при тази ситуация Ливакович закачи топката, но не достатъчно, за да я отклони над вратата си.

След почивката нищо на терена не се промени, а играчи на Португалия дори заиграха с още по-голямо настроение, явно успокоени от преднината си.

С лекота и на моменти сякаш в квартала, те разиграваха на малки пространства с бързи и технични подавания.

Логичният втори гол падна в 58-ата минута, когато Рафаел Гереро отлично копна топката и изведе Диого Жота на отлична позиция, като крилото на Уулвърхемптън удвои.

В 70-ата минута падна и третият гол в мача, като негов автор бе младата надежда на португалския футбол - Жоао Феликс.

След това попадение "мореплавателите" намалиха оборотите, като се дръпнаха в своята половина, очевидно чакащи мачът да приключи. Това предостави контрола над играта на хърватите, които стигнаха до единственото си чисто положение в 92-ата минута, а Бруно Петкович го превърна в гол.

Това обаче не бе всичко в Порто, защото с последната атака португалците си спечелиха корнер, след който резервата Андрес Силва бе най-съобразителен и оформи крайното 4:1.