Идеалният отбор на 2018 г.
Изборът на Dir.bg за най-добрите 11 във футбола през годината
Кои бяха най-добрите играчи на изминалата 2018-а година? Отговорите на този въпрос идват от всички страни с награди като "Златната топка" на списание "Франс футбол", "Футболист на ФИФА" и "100-те най-добри играчи в света" на английския "Гардиън".
Обикновено на върха са едни и същи имена, постигнали най-много в индивидуален и отборен план, или просто - изпъкнали ярко през годината.
Ето го и нашият идеален отбор, избран по мненията на екипа на Corner.dir.bg, без да е търсена идеална схема на игра. Ще ви направи впечатление, че няма нито един дефанзивен полузащитник, но... Какво пък, при такива офанзивни асове, а и с трима страхотни защитници пред вратаря... Представяме ви нашите 11 за годината и ви насърчаваме да коментирате избора ни. Кого сме пропуснали според вас, кой не е на мястото си и т.н.
Вратар
Тибо Куртоа (Челси/Реал Мадрид, Белгия)
Колебанията за този пост бяха сериозни, но белгиецът отговаря на всички критерии, за да е в отбора. Направи силна пролет с Челси (имаше и слаби мачове, но кой няма), взе Купата на Футболната асоциация в Англия.
Изигра на добро ниво Мондиал 2018, откъдето си тръгна с медал - трето място с Белгия. А след това направи звезден трансфер в Реал, с който пък преди дни стана и Световен клубен шампион.
Защита
Рафаел Варан (Реал, Франция)
Уникален играч. Не е ясно защо често остава встрани от вниманието, от върховете на индивидуалните класации и големите заглавия, но Варан е спечелил всичко във футбола на 25 г.
През тези изминали 12 месеца младежът, който играе като ветеран, взе четвъртата си купа в Шампионската лига, стана Световен шампион с "петлите", а после и такъв с клуба си Реал. Несменяем титуляр и в Мадрид, и за Франция. Ще става още по-добър, въпреки че и в момента е трудно да установим какви са слабостите му. Не се виждат такива.
Серхио Рамос (Реал, Испания)
Харесван, мразен, презиран, уважаван...
Неговите постижения говорят сами за себе си, макар някои от действията му на терена да са често причина за скандали и ненавист от съперниковите играчи и фенове. През годината вдигна като капитан четвъртия си трофей в Шампионската лига, стана и Световен клубен шампион. Лидер на отбора, вкарва и важни голове, както го прави през цялата си кариера.
Върджил ван Дайк (Ливърпул, Холандия)
Човекът, за когото се говори най-много в английския футбол в момента. А и не само в английския... На 1 януари Ливърпул го взе за 70 милиона лири и го направи най-скъпия защитник в света, като мнозина повдигнаха вежди.
Ван Дайк бе с огромен принос за достигането на финала в Шампионската лига, а през есента е лидер на отбрана, която е допуснала 7 гола в 19 шампионатни мача за лидера в Англия. Капитан на Холандия, вкара решаващия гол за класиране на финалите в Лигата на нациите и е лидер в тима, който се възроди след години на криза.
Полузащита
Еден Азар (Челси, Белгия)
Ще го поставим вляво на четирима полузащитници, които са изцяло офанзивно ориентирани. Капитанът на Белгия изведе страната си до трето място на Световното, а Челси е буквално понесен на раменето му. През есента има 10 гола и 9 асистенции в първите 19 кръга на Висшата лига, постоянно се говори за предстоящ трансфер в Реал, който би струвал не по-малко от 200 милиона евро. Азар е най-вероятният наследник на Меси и Роналдо като играч №1 в света (постоянен такъв, не за година).
Лука Модрич (Реал, Хърватия)
Ето го и човекът, който наруши хегемонията на споменатите Лео и Кристиано. "Златната топка" за 2018 г., с водеща роля за Европейската и Световна титли на Реал през годината, както и за изумителното второ място на родината му на Мондиал 2018. Модрич е автоматичен избор в отбора - няма място за съмнения около позицията му в сърцето на халфовата линия.
Кевин де Бройне (Манчестър Сити, Белгия)
Трудно можеше да съставим този отбор без човек от Сити, който направи невероятен минал сезон и счупи рекордите във Висшата лига. Де Бройне е гениален, той е компютърът на отбора и създава повечето интересни неща в атаката. Отсъствието му тази есен с травма повлия и в момента машината на Гуардиола поскърцва.
На Световното също бе много силен, редом до Азар, за да сложи на гърдите си медал за третото място на Белгия.
Лионел Меси (Барселона, Аржентина)
Слагаме го вдясно на това каре, за да не загубим изключителната класа на Лео. Той не спира да е блестящ, вкара 52 гола за годината, което е феноменално - само помислете, че седмиците са 52, а от тях 6-7 бяха почивка преди и след Мондиал 2018. Меси вкарва средно по над 1 гол седмично, с други думи.
Не са само попаденията. През есента формата му напомня най-добрите години на петкратния носител на "Златната топка" и нищо чудно Барса да има много успешен сезон, носен на платформата на неговия гений.
Атака
Антоан Гризман (Атлетико Мадрид, Франция)
Вероятно най-онеправданият играч в анкетата за "Златната топка", защото трудно можем да намерим по-постоянен, подчинен на отбора, а едновременно с това и титулуван футболист от Гризман за годината.
Вкара два гола за победата на Атлетико на финала в Лига Европа, бе ключов за Световната титла на Франция, а всяка седмица е на топ ниво, без значение от съперника.
Кристиано Роналдо (Реал/Ювентус, Португалия)
Отбор без него и Меси е немислим. И за тази година, въпреки че може да чуете мнения как не са били на обичайното ниво.
Роналдо вкара изумителен гол със задна ножица, който разтърси света през пролетта във вратата на Ювентус в Шампионската лига. После я спечели за пореден път.
Наниза хеттрик на Световното срещу Испания, оформяйки най-силното индивидуално представяне на цялото първенство от който и да е играч.
После пак разтърси света с трансфера в същия Ювентус, където ниже гол след гол, а "Старата госпожа" още няма поражение в първенството на Италия.
Мохамед Салах (Ливърпул, Египет)
Гледката с излизането му, облян в сълзи, от финала в Шампионската лига, остава една от символните за годината. И показва в колко значима фигура се е превърнал в световната игра.
Счупи рекорда за голове във Висшата лига (33 миналия сезон), както и за попадения в дебютен сезон (44 общо). Не спира да бележи важни голове през есента, а Ливърпул е на върха в класирането, благодарение до голяма степен и на тях. Остана шести за "Златната топка", но като нищо заслужаваше да е по-напред.
Треньор
Дидие Дешан (Франция)
Трябва ли изобщо да се аргументираме?
Помните ли в последните десетилетия по-балансиран и уверен по пътя си към титлата Световен шампион от французите това лято? Помислете...