Интер надделя на "Сан Сиро" над Барселона с 1:0 в дербито на Шампионска лига във вторник вечерта, като завърза допълнително Група "C".

"Нерадзурите" взеха първи успех над този съперник от 2009 година, като в исторически план именно каталунците са тимът, нанесъл най-много загуби на миланския гранд в Шампионска лига. За последно Интер бе печелил това съперничество под ръководството на Жозе Моуриньо в полуфиналите, след които вдигна и трофея в турнира.

РЕПОРТАЖ ОТ ДВУБОЯ ВИЖТЕ ТУК >>>

Барса бе с пет поредни мача без загуба срещу "черно-сините", като през 2019-а на два пъти спечели в груповата фаза. Този път обаче попадение на Хакан Чалханоглу в края на първото полувреме се оказа единственото в срещата. А в нея ВАР имаше ключови намеси, като отмени гол и потенциална дузпа за домакините. През втората част отмени гол и на гостите, а  в края при странни обстоятелства не отсъди наказателен удар за игра с ръка на Дензъл Дъмфрис..

Снимка: AP/БТА

В крайна сметка победата означава, че Интер излиза на втора позиция с шест точки, на три зад лидера Байерн. Барса пък е трети с три точки, които дойдоха срещу дънната риба на тази група Виктория Пилзен, който е с нулев актив. Това е втора поредна загуба за каталунците след тази от Байерн с 0:2.

Срещата започна вихрено и в седмата минута Хакан Чалханоглу отправи свиреп удар от много далечна дистанция, за да последва спасяване на Марк-Андре Тер-Щеген с една ръка, избивайки в корнер.

В 22-ата минута Интер имаше големи претенции за дузпа, след като видимо Ерик Гарсия "загреба" топката с ръка. Първоначално съдията Славко Винчич не отсъди наказателен удар. След разглеждане с ВАР се очакваше това да се случи, но бе отсъдена засада. Такава изглеждаше, че наистина има.

В 29-ата минута Интер отново стресна своя съперник, когато Федерико Димарко изведе с пас Анхел Корея зад защитата. Той финтира вратаря и вкара, но попадението бе отменено заради още една засада. Сигналните лампички за каталунците обаче не бяха малко.

Барса също направи опасни атаки през това първо полувреме най-вече чрез бързоногото крило Осман Дембеле. Французинът обаче взе няколко много грешни решения при последното подаване, след като преди това с лекота преодоляваше бранители на "нерадзурите".

Интер се възползва и нанесе своя удар в продължението на първата част. Федерико Димарко подаде на Чалханоглу и турчинът отново опита с далечен удар, този път по земя. За радост на домакинските привърженици топката намери долния десен ъгъл на Тер Щеген за 1:0.

През втората част проблемите за Шави се увеличиха, тъй като Андреас Кристенсен се контузи, а това бе трета травма за централен защитник на каталунците след тези на Роналд Араухо и Жул Кунде. В игра влезе ветеранът Жерар Пике.

В 61-ата минута Барса бе много близо до изравнително попадение. Страхотна комбинация доведе до пас към Осман Дембеле в опасна зона и той стреля силно, като Андре Онана се позиционира добре и изби.

Интер започна да губи концентрация в защита и можеше да си плати в 67-ата минута. Дембеле центрира меко, а Онана излезе без да успее да избие топката. Това позволи на Педри да вкара на празна врата, но се оказа, че малко преди това Ансу Фати игра с ръка и попадението бе отменено с ВАР.

Интер успя да накъса играта в последните минути благодарение на смените и няколко нарушения, но Барса отправи опасни центрирания, които вдигнаха градусите в наказателното поле. Каталунците обаче не успяваха да добавят към тях опасен удар.

В началото на 8-минутното продължение гостите имаха претенции за игра с ръка на Дензъл Дъмфрис и след дълго разглеждане с ВАР такава не бе отсъдена, въпреки че докосване имаше. В крайна сметка "нерадзурите" удържаха.

Барса ще има шанс да изравни точките в битката за второто място следващата седмица, когато приема Интер на "Камп Ноу".