Изключителна драма беляза мача за първото място в нашата квалификационна група "C" по пътя към Световното първенство в Катар.

В него Италия и Швейцария направиха равенство 1:1, като ще влязат в решителния последен кръг с равен актив от точки.

Двата тима имат по 15 точки, а поне за момента Италия има минимално предимство от две попадения в показателят голова разлика, който е решаващ при равен точков актив. Италианците са вкарали 13 гола и са допуснали два, докато швейцарците са вкарали 11 и също са допуснали два.

Така всичко ще се решава в понеделник, когато и България ще има своя пръст в тази битка. Тогава Италия гостува на Северна Ирландия, а Швейцария посреща България.

Неприятен сценарий, защото Швейцария освен победа над нашия тим, ще търси и разгром, а "кръстоносците" имат нужната класа, за да постигнат подобно нещо.

А всичко можеше да е съвсем различно, защото в последната 90-а минута с намесата на ВАР Италия получи право да изпълнява дузпа.

Зад топката застана Жоржиньо, който обаче прати топката над вратата и резултатът остана 1:1.

Халфът на Челси бе и човекът, който пропусна дузпа в първия мач между тези два тима в Базел, който завърши наравно 0:0.

Иначе изненадващо Швейцария започна много по-силно мача, като в 11-ата минута с хубав удар Силван Видмер заслужено изведе гостите напред.

Попадението събуди Скуадрата. Европейският шампион започна да атакува доста по-активно и заслужено изравни в 36-ата минута, когато Джовани Ди Лоренцо се разписа с глава.

Втората част бе доста по-спокойна и предпазлива от страна на двата тима, които предпочитаха да завършват наравно, вместо да рискуват фатално поражение.

Всичко обаче можеше да е различно, ако с дузпата си Жоржиньо бе уцелил вратата.

Така ситауцията е ясна. Италия отива в Белфаст, а Швейцария посреща България. Точките са равни, а Скуадрата има предимство от две попадения при головата разлика. Все пак останалият на второ място отбор ще получи нов шанс чрез баражите.

Наистина кошмар за европейският шампион, защото през 2018-а те гледаха Мондиала по телевизията заради Швеция, а сега "черната котка" може да се окаже Швейцария.

В другия мач от нашата група Северна Ирландия победи Литва с 1:0, с което събра 8 точки, колкото има и България, но северноирландците са с по-добра голова разлика.